Macron poinformował w niedzielę, że rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe. Decyzja została podjęta po ogłoszeniu sondaży exit polls w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Według szefa MKOl nowy rząd poprze igrzyska olimpijskie

Francuski prezydent wyznaczył już także daty przedterminowych wyborów parlamentarnych - pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, a druga - 7 lipca, czyli nieco ponad dwa tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Francja jest przyzwyczajona do organizowania wyborów, zrobi to jeszcze raz, będzie nowy rząd i wszyscy poprą igrzyska olimpijskie. Francuscy przywódcy polityczni byli zjednoczeni w swoim poparciu dla igrzysk. Nie mam żadnych przesłanek, że ta jedność zostanie teraz złamana, zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem imprezy - powiedział Bach podczas wydarzenia poprzedzającego zmagania olimpijskie w Paryżu.

Reklama

Burmistrz Paryża Anne Hidalgo przyznała, że "trudno jej zrozumieć", dlaczego Macron postanowił wpędzić kraj w niepewność polityczną tuż przed igrzyskami. Określiła ten ruch "kolejnym zamachem stanu".

Rozwiązanie parlamentu tuż przed igrzyskami olimpijskimi jest niezwykle niepokojące. Mogę się tylko martwić, ale jak wszyscy przywódcy polityczni będę na miejscu - dodała Hidalgo, podkreślając, że nic nie zepsuje tej imprezy.

Początek igrzysk zaplanowano na 26 lipca

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Paryż 2024 Tony Estanguet powiedział, że jego zespół jest "zdeterminowany bardziej niż kiedykolwiek wcześniej", aby igrzyska we francuskiej stolicy okazały się sukcesem.

Od czasu, gdy ogłosiliśmy kandydaturę na organizatora igrzysk olimpijskich, wybory odbyły się około dziesięciokrotnie i nauczyliśmy się, jak współpracować z podmiotami publicznymi - podkreślił Estanguet.

Igrzyska w stolicy Francji rozpoczną się oficjalnie 26 lipca, a zakończą 11 sierpnia. Zmagania paralimpijczyków zaplanowano od 28 sierpnia do 8 września.