We wtorek ogłoszono przetarg nieograniczony (o wartości poniżej 214 tysięcy euro) na dostawę wraz z montażem i demontażem nawierzchni z trawy naturalnej razem z podbudową. Oferty należy składać do 12 lutego 2020 roku.

Reklama

Nowa murawa zostanie położona dwukrotnie - na finał Pucharu Polski 2 maja i mecz towarzyski reprezentacji biało-czerwonych z Rosją 2 czerwca. Dla kadry Jerzego Brzęczka będzie to sprawdzian przed mistrzostwami Europy.

Priorytetem dla mnie jest przygotowanie murawy, która spełni oczekiwania zarówno piłkarzy, jak i kibiców. Koniec poprzedniego roku i początek obecnego były czasem przygotowywania nowych wytycznych do dokumentacji przetargowej na dostawcę murawy na PGE Narodowym. Był to również czas licznych analiz i konsultacji z ekspertami zarówno z Polski, jak i z zagranicy - przyznał Dola.

Funkcję prezesa operatora PGE Narodowego objął on na początku grudniu, zastępując Alicję Omięcką. Według mediów, dymisja miała związek z niewłaściwym przygotowaniem murawy na mecz eliminacji Euro Polska - Słowenia (3:2), który odbył się 19 listopada 2019. Zawodnicy mieli problemy z poruszaniem się i kontrolą nad piłką na śliskim boisku, mimo że nie padał deszcz.

Jak podkreślono na konferencji, zasadniczą zmianą jest aktywny udział w procesie przygotowywania murawy na PGE Narodowym. Wprowadzony został schemat nadzoru na wszystkich etapach, począwszy od hodowli na plantacji, przez montaż trawy, po zabiegi pielęgnacyjne po ułożeniu murawy. W dokumentacji przetargowej zmieniono m.in. parametry dla darni oraz rozszerzono zakres prowadzonych badań. Dodano zapisy dotyczące kar w przypadku niespełnienia wymaganych parametrów lub uniemożliwienia kontroli stanu darni na plantacji lub na jakimkolwiek innym etapie przygotowań.

W ostatnim czasie odbyłem szereg konsultacji z ekspertami zewnętrznymi, greenkeeperami, architektami, pracownikami Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego, którzy pomagali nam w opracowaniu wymagań w przetargu. Będziemy uczestniczyć na każdym etapie prac, od samej hodowli poprzez przygotowania do transportu i samo przewiezieniu rolek trawy, rozładowanie murawy na miejscu, pielęgnację na stadionie itd. - podkreślił prezes Dola.

Jak zaznaczył, również w każdym momencie operator PGE Narodowego - przygotowujący boisko dla PZPN - zastrzegł sobie prawo do kontroli. "Na przykład murawa musi spełniać określone parametry, m.in. skład gatunkowy, przesiąkliwość podłoża, zadarnienie, jednolitość barwy itp. Gdyby murawa nie spełniała wymogów, wówczas możliwe są dwa rozwiązania: wskazanie plantacji zamiennej pod groźbą kar, które zostały przewidziane w umowie, albo plan naprawczy pozwalający doprowadzić trawę do takiego stanu, jakiego byśmy oczekiwali zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia".

Reklama

Dola zapewnił, że zwrócona zostanie uwaga na wszelkie czynniki mające przełożenie na stan murawy na stołecznym obiekcie.

Istotna będzie temperatura powietrza w okresie przed obydwoma meczami, dlatego być może darń będzie wycinana w porze nocnej, a transportowana ciężarówkami-chłodniami. Rozłożenie murawy nastąpi niezwłocznie po jej przywiezieniu na PGE Narodowy - dodał. Dokonane zostanie sprawdzenie wilgotności, grubości, szerokości oraz temperatury wewnątrz rolki bezpośrednio po transporcie.

Jeśli chodzi o pielęgnację murawy na stadionie, kontrolowany będzie system prac wykonawcy, tj. m.in. częstotliwości i wysokości koszenia, częstotliwości i intensywności nawodnienia murawy, rodzaje i ilości stosowanych nawozów itp.

Przetarg dotyczy dwóch meczów. Murawa na stadionie musi być najwyższej jakości, aby wszyscy byli dumni z obiektu - zapewnił Dola, dodając, że cena jest jedynym kryterium w przetargu. - Specyfikacja wymagań dotyczących murawy plus system nadzoru, kontroli, także kar powoduje, że niezależnie która firma wygra, jakość będzie bardzo dobra. Zagwarantuje ją odpowiednio system korzeniowy.

Do każdorazowego ułożenia murawy zamawiający przewiduje min. siedmiodobowy czas montażu wraz z podbudową.