Obrońcy trofeum w jednej grupie z Danią, Szwajcarią i Serbią

Biało-czerwoni, którzy w poprzedniej edycji LN zajęli trzecie miejsce w swojej grupie najwyższej dywizji, za Holandią, Belgią, a przed Walią, losowani byli z trzeciego koszyka.

Wiedzieli więc, że ich przeciwnikami na pewno nie zostaną - również przydzielone do tej puli - Niemcy, Szwajcaria i wicemistrz świata Francja.

Reklama

To będzie czwarta edycja LN. Pierwszą wygrała Portugalia (sezon 2018/19), drugą Francja (2020/21), a trzecią, zakończoną w czerwcu 2023 roku - Hiszpania.

Reklama

Obrońcy trofeum trafili do grupy 4 najwyższej dywizji (A4), razem z Danią, Szwajcarią i Serbią. Bardzo silna wydaje się grupa A2 - z Włochami, Belgią i Francją, a stawkę uzupełnia Izrael.

To fascynująca grupa - przyznał selekcjoner Italii Luciano Spaletti.

Natomiast skład A3 tworzą: Holandia, Węgry, Niemcy oraz Bośnia i Hercegowina.

Szkoci niewygodnym rywalem dla Polaków

Biało-czerwonych czeka spore wyzwanie. Chorwacja w poprzedniej edycji LN wystąpiła w Final Four, gdzie w meczu o pierwsze miejsce uległa dopiero w rzutach karnych Hiszpanii. Reprezentacja Portugalii jest uznawana za jedną z najsilniejszych obecnie w Europie, jak burza przeszła kwalifikacje do tegorocznych mistrzostw Europy, a Szkoci od dawna są niewygodnym rywalem dla Polaków i systematycznie robią postępy.

W tym sezonie LN w najwyższej dywizji zabraknie m.in. reprezentacji Anglii, która niespodziewanie spadła w poprzedniej edycji szczebel niżej. Aktualni wicemistrzowie Europy zagrają w grupie B2 z Finlandią, Irlandią i Grecją.

Reklama

Ciekawie wygląda skład grupy B1. Trafiły do niej m.in. Czechy i Albania, czyli drużyny, które niedawno wyprzedziły Polskę w grupie eliminacji Euro 2024. W LN Czesi i Albańczycy zmierzą się z Ukrainą i Gruzją.

Zanim rozpocznie się rywalizacja w czwartej edycji Ligi Narodów, w marcu odbędzie się baraż Litwa - Gibraltar. Zwycięzca pozostanie w dywizji C, a przegrany będzie rywalizować w dywizji D.

Dywizje A, B i C składają się 16 drużyn, tworzących cztery grupy czterozespołowe, a teoretycznie najsłabsza dywizja D - z sześciu zespołów przydzielonych do dwóch grup po trzy drużyny.

Faza grupowa odbędzie się jesienią 2024. Rozpocznie się 5-7 września, a zakończy (6. kolejka) - 17-19 listopada.

Nowe zasady w Lidze Narodów

Pomiędzy poszczególnymi dywizjami od początku obowiązywały zasady awansów i spadków, ale UEFA wprowadziła przed tą edycją pewne zmiany. Liga Narodów została rozszerzona o zaplanowaną na marzec 2025 fazę pucharową i barażową. To ma zapewnić ciągłość między kończącą się jesienią fazą grupową i turniejem Final Four, rozgrywanym ponad pół roku później.

Zwycięzcy i wicemistrzowie grup najwyższej dywizji wezmą udział w ćwierćfinałach (20-25 marca), a zwycięzcy tych dwumeczów zakwalifikują się do Final Four.

Drużyny z trzecich miejsc w grupach dywizji A i wicemistrzowie grup dywizji B, podobnie jak zespoły z trzecich miejsc w grupach dywizji B i wicemistrzowie grup dywizji C, rozegrają mecze barażowe o awans/spadek.

Zespoły, które zajmą czwarte miejsce w dywizjach A i B, automatycznie spadną - odpowiednio - do dywizji B i C. Natomiast dwie najgorsze drużyny spośród czwartych miejsc w dywizji C spadną do dywizji D.

Ponadto odbędą się baraże pomiędzy dwiema najwyżej sklasyfikowanymi, czwartymi w tabeli drużynami z grup dywizji C i dwoma wicemistrzami grup dywizji D.

Turniej Final Four - półfinały, a potem mecze o pierwsze i trzecie miejsce - zaplanowano na 4-8 czerwca 2025 roku. Gospodarzem będzie jeden z jego uczestników.

Dzięki Lidze Narodów Polska wciąż ma szanse na Euro 2024

Podczas czwartkowej ceremonii losowania grup w Paryżu skład polskiej delegacji tworzyli: prezes PZPN Cezary Kulesza, wiceprezes Henryk Kula, sekretarz generalny federacji Łukasz Wachowski, selekcjoner Michał Probierz oraz team menedżer reprezentacji Łukasz Gawrjołek.

Kulesza, Kula i Wachowski udali się do Paryża już wcześniej, aby uczestniczyć w Kongresie UEFA.

Gawrjołek od dawna jest odpowiedzialny w polskiej federacji m.in. za kwestie logistyczne. Teraz będzie również pełnić funkcję team menedżera reprezentacji, zajmowaną przez wiele lat przez Jakuba Kwiatkowskiego, z którym PZPN rozstał się dwa miesiące temu.

Warto starać się o jak najlepsze wyniki w Lidze Narodów, o czym przekonała się reprezentacja Polski. M.in. dzięki utrzymaniu się w najwyższej dywizji wciąż ma duże szanse występu w Euro 2024 w Niemczech, a na dodatek w półfinale barażowym trafiła na znacznie niżej notowaną Estonię.

Biało-czerwoni występują od początku istnienia LN w najwyższej dywizji. Jeszcze nigdy nie awansowali do Final Four. W pierwszej edycji zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie, ale nie spadli dzięki poszerzeniu tej dywizji w następnej edycji z 12 do 16 drużyn.

Podział na grupy 4. edycji Ligi Narodów:
A1: Chorwacja, Portugalia, Polska, Szkocja
A2: Włochy, Belgia, Francja, Izrael
A3: Holandia, Węgry, Niemcy, Bośnia i Hercegowina
A4: Hiszpania, Dania, Szawjcaria, Serbia
B1: Czechy, Ukraina, Albania, Gruzja
B2: Anglia, Finlandia, Irlandia, Grecja
B3: Austria, Norwegia, Słowenia, Kazachstan
B4: Walia, Islandia, Czarnogóra, Turcja
C1: Szwecja, Azerbejdżan, Słowacja, Estonia
C2: Rumunia, Kosowo, Cypr, Litwa/Gibraltar*
C3: Luksemburg, Bułgaria, Irlandia Płn., Białoruś
C4: Armenia, Wyspy Owcze, Macedonia Płn., Łotwa
D1: Litwa/Gibraltar*, San Marino, Liechtenstein
D2: Mołdawia, Malta, Andora
* - w marcu odbędą się baraże decydujące o przydziale do odpowiedniej dywizji Terminy meczów: kolejki 1-2: 5-10 września 2024 kolejki 3-4: 10-15 października 2024 kolejki 5-6: 14-19 listopada 2024 ćwierćfinały dywizji A: 20-25 marca 2025 baraże w niższych dywizjach: 20-25 marca 2025 turniej finałowy dywizji A: 4-8 czerwca 2025