O planowanym wszczęciu postępowania wobec Cracovii poinformowała w poniedziałek piłkarska federacja.

Reklama

"Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski zwrócił się do Sądu Rejonowego dla Krakowa–Krowodrzy w Krakowie o nadesłanie wyroku z dnia 30 stycznia 2020 roku zapadłego wobec Jacka P. (byłego sędziego piłkarskiego) oraz Rafała R. (byłego członka Rady Nadzorczej klubu piłkarskiego Cracovia)" - napisano na stronie PZPN.

Jak dodano, powyższy wyrok karny dotyczący ustawiania meczów klubu piłkarskiego Cracovia w sezonie 2003/04 ma stanowić podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec klubu Cracovia za przewinienia korupcji w sporcie sprzed ponad 15 lat.

Sąd Rejonowy Kraków-Krowodrza skazał Jacka P. na 2 lata i 8 miesięcy roku więzienia. W tym samym procesie współpracujący z arbitrem Rafał R. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Wyrok nie jest prawomocny.

"Skazani nieprawomocnym wyrokiem z dnia 30 stycznia br.: Jacek P. oraz Rafał R. dotychczas zaprzeczali swoim związkom z klubem Cracovia, co miało wypływ na przedłużenie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego" - podkreślił PZPN.

Zapowiedziano, że Komisja Dyscyplinarna PZPN w niniejszej sprawie – tak jak wobec poprzednich klubów – będzie stosować przepisy Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN oraz Uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZPN z 11 maja 2008 roku w sprawie zwalczania korupcji w polskiej piłce nożnej.

"Na podstawie powyższych regulacji klubowi Cracovia grozi kara w postaci ujemnych punktów oraz kara finansowa, natomiast nie grozi kara przeniesienia do niższej klasy rozgrywkowej" - napisano na stronie PZPN.

Komisja Dyscyplinarna PZPN, a wcześniej Wydział Dyscypliny tej federacji, w związku z aferą korupcyjną w polskim futbolu w latach 2003-2005 ukarały kilkanaście klubów. Ostatnim, jak przypomniano, był GKS Bełchatów - w grudniu 2014 roku.

Niektóre kluby zamieszane w korupcję relegowano karnie o jedną lub nawet dwie klasy rozgrywkowe niżej.

Jednocześnie ponad sześćset osób fizycznych zostało objętych postępowaniami dyscyplinarnymi prowadzonymi przez PZPN. Większość z nich została ukarana karami wykluczenia z PZPN oraz karami wieloletniej dyskwalifikacji.