Nicea leży na południowym wybrzeżu Francji, a od północy osłonięta jest górami. Śródziemnomorski klimat zachęca Europejczyków do spędzania urlopów właśnie tam - na Lazurowym Wybrzeżu, którego miasto jest częścią.

Było ono inspiracją dla wielu artystów, w tym malarzy Henri Matisse'a i Marca Chagalla. Wybudowano tam poświęcone im muzea.

Wieloletnią tradycję ma miejscowy karnawał. Trzy tygodnie przed Mardi Gras, czyli wigilią środy popielcowej, w dzień i w nocy po mieście jeżdżą rydwany z kukłami; głównie karykaturami polityków.

Tamtejszy klub piłkarski OGC Nice zasłynął tym, że jako pierwszy we Francji obronił tytuł mistrzowski - zdobył go w 1951 i 1952 roku. Kolejne triumfy w ekstraklasie przyszły w 1956 i 1959, kiedy zespół wygrał 18 z 19 meczów przed własną publicznością. Później jednak nie było już tak różowo. Piłkarze z wybrzeża wywalczyli jeszcze tylko jedno ważne trofeum - Puchar Francji w 1994 roku.

Na przełomie XX i XXI wieku klub był bliski bankructwa i niemal stracił status profesjonalnego. Od 2002 roku nieprzerwanie występuje w ekstraklasie.

Nicea - region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże mieszkańców: 344 000 stadion: Stade de Nice pojemność: 36 000

słynni piłkarze związani z Niceą:
Vic Nurenberg (ur. w 1930 r.) - najlepszy strzelec w historii OGC Nice: 111 bramek w 302 meczach.
Hugo Lloris (1987) - wychowanek OGC Nice, podstawowy bramkarz i kapitan reprezentacji Francji, od trzech lat występuje w Tottenhamie Hotspur.