Marsylia przyciąga turystów nie tylko zabytkami i muzeami, których tam nie brakuje. Położone na Lazurowym Wybrzeżu miasto może pochwalić się także piękną dzielnicą portową, a przede wszystkim oferuje spragnionym wypoczynku przyjezdnym ciepły, śródziemnomorski klimat.

Reklama

Statki zawijające do Starego Portu, jak nazywa się go dzisiaj, oprócz towarów i elementów obcych kultur przywoziły też choroby. W 1720 roku kwarantannie poddano okręt z Syrii, na którego pokładzie było kilku pasażerów cierpiących na dżumę.

Mimo wszystko "choroba szybko rozprzestrzeniła się w mieście, a następnie w całym regionie. Epidemia trwała dwa lata i pochłonęła sto tysięcy ofiar" - napisano w przewodniku Michelin po Francji.

Przede wszystkim jednak Marsylia skorzystała na częstych i licznych odwiedzinach. W mieście są ślady starożytnych cywilizacji Greków i Rzymian, które mieszają się z późniejszymi stylami. W 2013 roku miastu przyznano status Europejskiej Stolicy Kultury.

Klub piłkarski Olympique Marsylia powstał w 1899 roku, ale miasto znało futbol już dużo wcześniej. Zasad gry mieszkańcy nauczyli się od brytyjskich marynarzy.

OM jest najbardziej utytułowanym klubem we Francji. Tytuł mistrzowski wywalczył dziewięć razy, do tego zdobył 10-krotnie Puchar Francji. W 1993 roku triumfował też w Lidze Mistrzów, zostając pierwszym - i jak dotychczas jedynym - francuskim zespołem, który odniósł sukces w tych rozgrywkach.

Wówczas piłkarzem Marsylii był Didier Deschamps, późniejszy kapitan złotych medalistów mundialu w ojczyźnie w 1998 roku, a obecnie selekcjoner "Trójkolorowych". Przez trzy lata trenował też OM - w tym czasie raz wywalczył mistrzostwo kraju.

Ciekawostką jest postać zawodnika OM z sezonu 1939/40 - Ahmeda Ben Belli. 22-letni wówczas piłkarz zdobył nawet dla tego klubu bramkę, a ćwierć wieku później został... pierwszym prezydentem Algierii.

Reklama

Marsylia - region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże mieszkańców: 860 000 stadion: Stade Velodrome pojemność: 67 000

słynni piłkarze związani z Marsylią:
Jean-Pierre Papin (ur. w 1963 r.) – laureat Złotej Piłki w 1991 roku, czterokrotny mistrz Francji, król strzelców ekstraklasy przez pięć sezonów z rzędu (1988-92).
Didier Deschamps (1968) - mistrz świata z 1998 i Europy z 2000 roku, trener OM w latach 2009-2012, obecnie selekcjoner reprezentacji Francji.