Traboules powstały być może nawet w IV wieku naszej ery i służyły głównie kupcom, którzy transportowali nimi swoje towary. Uważa się, że to właśnie w Lyonie powstały pierwsze takie pasaże, ale można je też znaleźć w innych miastach Francji. Wraz z całą architekturą Lyonu, traboules trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Reklama

Lyon to trzecie największe miasto w Francji. Corocznie odbywa się w nim Fete des Lumieres (festiwal światła). To tutaj mieszkali Auguste i Louise Lumiere, którzy są uznawani za pierwszych na świecie twórców filmu. W tym mieście urodził się też Antoine de Saint-Exupery, autor "Małego Księcia".

Klub piłkarski Olympique Lyon był najlepszym francuskim zespołem pierwszej dekady XXI wieku. Od 2002 roku zdobył mistrzostwo kraju siedem razy z rzędu, co jest rekordem w historii Ligue 1. Jeszcze lepiej spisuje się w ostatnich latach kobieca drużyna, która po tytuł sięgnęła osiem razy z rzędu, a do tego dwukrotnie triumfowała w Lidze Mistrzów.

Kibice czekający w Lyonie na kolejny mecz swojej drużyny nie muszą martwić się, że czas będzie im płynął powoli. Przewodnik Michelin zaleca spędzenie w tym mieście dwóch lub trzech dni, aby zdążyć poznać jego atmosferę. Poleca też m.in. zatrzymanie się w bouchon, czyli charakterystycznej lyońskiej restauracji.

Lyon - region: Rodan-Alpy mieszkańców: 491 000 (aglomeracja: 2 180 000) stadion: Stade de Lyon pojemność: 59 000

słynni piłkarze związani z Lyonem:

Bernard Lacombe (ur. w 1952 r.) - mistrz Europy z 1984 roku, najskuteczniejszy Francuz w historii ekstraklasy.
Youri Djorkaeff (1968) - mistrz świata z 1998 i Europy z 2000 roku.
Juninho Pernambucano (1975) - Brazylijczyk, jeden z najlepszych w historii piłkarzy OL, niezwykle skuteczny z rzutów wolnych, siedmiokrotny mistrz Francji.
Eric Abidal (1979) - piłkarz OL w latach 2004-2007, później przeszedł do Barcelony, z którą dwukrotnie triumfował w Champions League. Jego karierę przerwała choroba nowotworowa, ale po niespełna dwuletniej przerwie wrócił na boisko. W 2014 roku zakończył karierę.
Karim Benzema (1987) - wychowanek OL, obecnie znany z występów w Realu Madryt, z którym triumfował w Lidze Mistrzów, ekstraklasie oraz w klubowych mistrzostwach świata.