Zarówno francuska nazwa miasta, jak i flamandzka - "Rijsel", pochodzą od łacińskiego zwrotu "ad insulam" - na wyspę. Dosłowne tłumaczenie dało we Flandrii nazwę "ter ijsel", którą później skrócono. Analogicznie, kalka łacińskiego wyrażenia na francuski - "a l'isle" - z czasem została skrócona, a później zmieniono też zapis ortograficzny.

Reklama

Nawiązanie do wyspy bierze się z faktu, iż pierwsze osady zakładano tam na podmokłych terenach rzeki Deule. Lille ma też sławę najbardziej obleganego miasta Francji, ponieważ odegrało ważną rolę w wielu konfliktach zbrojnych od średniowiecza do rewolucji francuskiej.

Stolica regionu Nord-Pas-de-Calais ceniona jest za otwartość na kulturę, sztukę i technologię. Od końcówki XX wieku budowano tam dzielnicę biznesową Euralille, doprowadzono też szybkie pociągi TGV oraz Eurostar. W 2004 roku miastu przypadła rola Europejskiego Centrum Kultury.

W Lille mieści się Palais des Beaux-Arts - jedno z największych muzeów sztuki pięknej w kraju. Popularność miastu przynosi też największy targ w Europie - na początku września odwiedzają go nawet dwa miliony turystów.

Najsłynniejszy lokalny klub, występujące w ekstraklasie Lille OSC, powstał w 1944 roku, gdy połączyły się dwa inne zespoły. Finansowe perypetie doprowadziły drużynę na skraj bankructwa w latach 60. minionego wieku, klub musiał także na kilkanaście lat zmienić status na amatorski. Powrót na szczyt miał miejsce w 2000 roku, gdy piłkarze Lille OSC awansowali do ekstraklasy.

11 lat później wywalczyli pierwszy od blisko 60 lat tytuł mistrzowski. W składzie mieli wówczas takich zawodników, jak Eden Hazard, Yohan Cabaye, Mathieu Debuchy, Gervinho czy król strzelców sezonu 2010/11 Moussa Sow. Dwie bramki dla mistrzów kraju uzyskał wtedy były reprezentant Polski Ludovic Obraniak. W latach 2011-12 grał nim również Ireneusz Jeleń.

Lille - region: Nord-Pas-de-Calais mieszkańców: 230 000 stadion: Stade Pierre Mauroy pojemność: 50 000

słynni piłkarze związani z Lille:
Mathieu Debuchy (ur. w 1985 r.) - rozpoczął seniorską karierę w Lille, skąd później przeniósł się do Newcastle United i Arsenalu Londyn.
Yohan Cabaye (1986) - wychowanek Lille również przeniósł się do Newcastle. Później na rok wrócił do Francji - do PSG, a obecnie jest piłkarzem Crystal Palace. Znany jest szczególnie z umiejętnego wykonywania rzutów wolnych.
Eden Hazard (1991) - reprezentant Belgii, wychowanek Lille w 2012 roku przeniósł się do Chelsea Londyn. Został wybrany najlepszym piłkarzem Premier League w sezonie 2014/15, zdobył mistrzostwo Francji (2011) i Anglii (2015).