W XVIII i XIX wieku Saint-Etienne było miastem typowo przemysłowym. Na przełomie tych stuleci stało się największym centrum kopalnianym w kraju, do niego prowadziła też pierwsza we Francji trasa kolejowa. Kryzys gospodarczy znacznie osłabił rolę położonej na wschodzie kraju miejscowości, a coraz biedniejsza ludność szukała w futbolu odskoczni od codzienności.

Zespół AS Saint-Etienne stał się wtedy dla mieszkańców szczególnie ważny, choć już wcześniej był silnie popierany przez miejscowych. Stadion "Zielonych" - Stade Geoffroy Guichard - jest przez kibiców nazywany "Chaudron" - kocioł.

Z czasem mieszkańcy Saint-Etienne odnaleźli się w nowej rzeczywistości, w której nie mogli już czerpać dochodów z przemysłu ciężkiego. Wykorzystano jednak infrastrukturę, by przekształcić kopalnie w muzea, umożliwiając turystom wczucie się na chwilę w skórę górnika. Skupiono się także na innych aspektach kultury, powstało m.in. jedno z największych w kraju Muzeum Sztuki Współczesnej czy położony nieopodal stadionu park sportowy Etivalliere.

Największe sukcesy klub AS Saint-Etienne święcił w latach 60. i 70. minionego stulecia. W tym okresie zdobył osiem z 10 tytułów mistrza Francji, które udało się mu dotychczas wywalczyć. Żaden inny klub we Francji nie może się pochwalić taką liczbą triumfów w ekstraklasie.

Ostatni tytuł przyszedł w sezonie 1980/81. Po tej dacie o większych sukcesach raczej mowy nie było, chyba że za taki uznać każde zwycięstwo ze znienawidzonym lokalnym rywalem - Olympique Lyon. Jednak przez 20 lat ASSE co rusz spadał z ekstraklasy, by niedługo później do niej wrócić. W ostatnich latach radzi sobie lepiej, ale nie jest konkurencją dla znacznie bogatszego Paris Saint Germain.

Saint-Etienne - region: Rodan-Alpy mieszkańców: 180 000 (aglomeracja: 400 000) stadion: Stade Geoffroy Guichard pojemność: 42 000

słynni piłkarze związani z Saint-Etienne:
Aime Jacquet (ur. w 1941 r.) - były kapitan AS Saint-Etienne, selekcjoner reprezentacji Francji, z którą wywalczył mistrzostwo świata w 1998 roku.
Michel Platini (1955) - mistrz Francji z AS Saint-Etienne w 1981 roku, później występował w Juventusie Turyn wraz ze Zbigniewem Bońkiem, prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA), obecnie zawieszony w związku z podejrzeniami o korupcję.
Laurent Blanc (1965) - mistrz świata z 1998 i Europy z 2000 roku, selekcjoner reprezentacji Francji w latach 2010-12, obecnie trener klubu Paris Saint Germain, który niedawno zapewnił sobie czwarty z rzędu tytuł mistrza kraju.