Zgodnie regulaminu Euro 2016, każdy zespół rozegra jeden mecz z trzema rywalami z tej samej grupy w systemie ligowym (trzy punkty za zwycięstwo, jeden za remis, zero za porażkę). Ostatnie dwa spotkania w każdej grupie muszą rozpocząć się o tej samej godzinie.

Reklama

Do kolejnej rundy zakwalifikują się dwie najlepsze drużyny każdej z grup oraz cztery zespoły, które zajmą trzecie miejsca. Możliwe konfiguracje par 1/8 finału zależą od tego, z których grup do fazy pucharowej zakwalifikują się ekipy z trzecich miejsc.

Art. 18.01 wyjaśnia, jakie kryteria decydują o układzie tabeli, jeśli dwa zespoły (lub więcej) zakończą fazę grupową z jednakową liczba punktów. W pierwszej kolejności liczy się liczba punktów wywalczonych w bezpośrednich meczach tylko z tym rywalem (lub tymi rywalami), następnie - różnica bramek w tych meczach, a później - liczba strzelonych goli.

Jeśli po zastosowaniu tych kryteriów wciąż nie da się rozstrzygnąć kolejności, bierze się pod uwagę różnicę bramek ze wszystkich spotkań grupowych, a następnie liczbę zdobytych goli. W dalszej kolejności decyduje wskaźnik fair play, obliczany na podstawie liczby żółtych i czerwonych kartek, a w ostateczności - współczynnik UEFA, któremu za podstawę do wyliczeń służą kwalifikacje i turniej finałowy Euro 2012 oraz mistrzostw świata 2014, a także kwalifikacje Euro 2016.

Od powyższych przepisów, dotyczących remisów punktowych, obowiązuje jeden wyjątek. Jeśli w ostatnim meczu grupowym rywalizują zespoły, które - przed jego rozpoczęciem - miały identyczną liczbę punktów oraz zdobytych i straconych bramek, a po 90 minutach remisują, wówczas o kolejności w tabeli decydować będą rzuty karne. Ten zapis opatrzony jest z kolei warunkiem, że nie ma w tej grupie innego zespołu, który zakończy tę fazę z identyczną liczbą punktów.

W regulaminie opisano zasady, które obowiązują przy określaniu kolejności drużyn z trzecich miejsc. Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście liczba zdobytych punktów, a dalej decydują: lepsza różnica bramek, większa liczba zdobytych goli, wskaźnik fair play i współczynnik UEFA.

W ten sposób wyłonionych zostanie 16 zespołów, które zagrają w 1/8 finału w konfiguracji: 2A-2C, 1D - 3B/E/F, 1B - 3A/C/D, 1F - 2E, 1C - 3A/B/F, 1E - 2D, 1A - 3C/D/E oraz 2B - 2F. Zwycięzcy awansują do ćwierćfinałów, które z kolei wyłonią półfinalistów, a te - finalistów.

Nie obowiązuje zasada tzw. złotego gola, mówiąca o tym, że bramka zdobyta w dogrywce natychmiast kończy mecz. Jeszcze w 2000 roku z tego przepisu skorzystała Francja, która w finale pokonała Włochy 2:1, a do siatki trafił w 103. minucie David Trezeguet.

Reklama

W sumie odbędzie się 51 meczów: po sześć w sześciu grupach (36) oraz 15 w fazie pucharowej. Nie będzie spotkania o trzecie miejsce.