Pierwsze pięć turniejów finałowych ME - od 1960 roku - było rozgrywanych z udziałem czterech zespołów. Dwukrotnie zwyciężyli w nich gospodarze - w 1964 roku Hiszpanie pokonali w finale ZSRR 2:1, a cztery lata później do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były dwa mecze finałowe - w pierwszym Włosi zremisowali z Jugosławią 1:1, by w powtórce pokonać rywali 2:0.
W 1960 roku we Francji gospodarze zajęli czwarte miejsce, przegrywając w półfinale z Jugosławią 4:5 i w meczu o trzecie miejsce z Czechami 0:2. W finale ZSRR pokonał Jugosławię 2:1.
Gospodarzem ME w 1972 roku była Belgia, która zajęła trzecią pozycję. Belgowie przegrali w półfinale z RFN 1:2, a w meczu o trzecie miejsce wygrali z Węgrami 2:1. W finale zespół RFN pokonał ZSRR 3:0.
W 1976 roku turniej finałowy odbył się - jedyny dotychczas raz na wschodzie Europy - w Jugosławii. Gospodarze zakończyli rywalizację na czwartym miejscu, po przegranych z RFN w półfinale 2:4 i z Holendrami w meczu o trzecie miejsce 2:3. Tytuł mistrzowski zdobyli Czesi. W regulaminowym czasie finału z RFN było 2:2, w karnych Czechosłowacja wygrała 5:3.
W czterech kolejnych ME - od 1980 do 1992 roku - grało po osiem zespołów. Tylko raz zwyciężyli gospodarze - w 1984 roku Francuzi pokonali w finale Hiszpanów 2:0.
Organizatorem ME w 1980 roku były Włochy. Po zajęciu drugiego miejsca w grupie (za Belgią) Włosi przegrali spotkanie o trzecie miejsce z Czechosłowacją, w rzutach karnych 8:9. W regulaminowym czasie był remis 1:1. W finale piłkarze RFN pokonali Belgię 2:1.
W 1988 roku ME gościły na niemieckich stadionach. Gospodarze triumfowali w grupie, ale w półfinale ulegli Holendrom 1:2. W finale "Pomarańczowi" zwyciężyli ekipę ZSRR 2:0.
Szwedzi gościli ME w 1992 roku. Byli najlepsi w grupie, jednak w półfinale nie sprostali Niemcom, przegrywając 2:3. W finale Dania pokonała Niemcy 2:0.
Od 1996 roku w turnieju finałowym uczestniczy 16 drużyn. W 1996 roku w Anglii gospodarze byli najlepsi w grupie, później wygrali z Hiszpanami 4:2 w rzutach karnych (w meczu 0:0). W półfinale o losie reprezentantów Albionu ponownie decydowały jedenastki. Tym razem przegrali z Niemcami 5:6 (w meczu 1:1). W finale Niemcy zwyciężyły Czechy 2:1.
Holandia i Belgia zorganizowały ME w 2000 roku. "Pomarańczowi" wygrali grupę, a Belgowie zajęli trzecie miejsce, za Włochami oraz Turcją i pożegnali się z imprezą. W ćwierćfinale Holandia rozgromiła Jugosławię 5:0, a w półfinale gospodarzy wyeliminowali Włosi. W regulaminowym czasie był remis 0:0, a w rzutach karnych Italia zwyciężyła 3:1. W finale przegrała z Francją 1:2 po dogrywce.
W 2004 roku organizujący ME Portugalczycy dotarli do finału, ale nie powiększyli grona gospodarzy, którzy triumfowali w tej imprezie. W decydującym meczu, choć uchodzili za faworytów, przegrali z Grekami 0:1. Obie drużyny spotkały się już na inaugurację fazy grupowej i Grecy także byli lepsi, wygrywając 2:1. Później Portugalczycy wyeliminowali m.in. Anglię (w karnych 6:5) oraz Holandię 2:1.
W 2008 roku 16 najlepszych drużyn Starego Kontynentu zagrało na ośmiu stadionach w Austrii i Szwajcarii. Rozstrzygnięcia nie były pomyślne dla gospodarzy i organizatorów, gdyż obie reprezentacje zakończyły zmagania na fazie grupowej.
Austriacy wywalczyli tylko punkt, remisując z Polską i wyprzedzając jedynie biało-czerwonych w grupie B. Szwajcarom nawet zwycięstwo nad Portugalczykami 2:0 nie wystarczyło do awansu. Działacze UEFA podkreślali później, że taki obrót sprawy był niekorzystny dla turnieju, gdyż zainteresowanie imprezą miejscowych fanów futbolu znacznie spadło. W finale Hiszpanie wygrali z Niemcami 1:0.
Także Polska i Ukraina, gospodarzy poprzedniej edycji, nie rozpieściły swoich kibiców. Oba zespoły odpadły po fazie grupowej. Ukraina musiała uznać wyższość Anglii i Francji, natomiast biało-czerwonych wyprzedzili Czesi, Grecy i Rosjanie. Po raz drugi z rzędu puchar wznieśli Hiszpanie, którzy wygrali w finale z Włochami 4:0.