Jak zaznaczył hiszpański minister kultury i sportu Jose Manuel Rodriguez Uribes, kadra zostanie zaszczepiona w „ekspresowym tempie”, gdyż na tydzień przed pierwszym występem na Euro musi być w dobrej sytuacji zdrowotnej.

Reklama

Nie zamierzamy szczepić piłkarzy, ale będziemy szczepić naszą reprezentację – podkreślił Uribes, zapowiadając, że preparaty przeciwko Covid-19 podopieczni Luisa Enrique mogliby przyjąć już w środę.

Odpowiedzialny za resort sportu wyjaśnił, że kwestia „ekspresowych” szczepień dla członków piłkarskiej kadry Hiszpanii powinna zostać zatwierdzona już podczas wtorkowego posiedzenia Komisji ds. Zdrowia Publicznego, w której skład wchodzą przedstawiciele resortu zdrowia i służb medycznych wspólnot autonomicznych.

Przychylne pilnym szczepieniom piłkarzy są też władze medyczne Hiszpanii.

Nie mówimy o jakichś tam meczach (…), ale o meczach reprezentacji, którą należy uznać za wyjątkowy przypadek - poparł plan szybkich szczepień kadry główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon.

W niedzielę krajowa piłkarska federacja (RFEF) potwierdziła zakażenie koronawirusem u kapitana drużyny narodowej Sergio Busquetsa. Źródła w związku piłkarskim wyraziły też swoją dezaprobatę wobec polityki rządu Sancheza, który zaszczepił sportowców udających się na letnią olimpiadę do Tokio, ale zlekceważył szczepienia wśród reprezentacji piłkarskiej.

Komentatorzy dzienników „Marca” i „Mundo Deportivo” odnotowują, że infekcja w kadrze Luisa Enrique zakłóciła przygotowania reprezentacji, zmuszając selekcjonera do izolacji graczy i powołania na wtorkowy mecz z Litwą zawodników z drużyny młodzieżowej.

Tymczasem we wtorkowym komunikacie hiszpańska Platforma Organizacji na rzecz Pacjentów (POP) wyraziła oburzenie dyskryminowaniem osób chronicznie chorych, którzy dotychczas nie zostali jeszcze zaszczepieni przeciw Covid-19.

To sytuacja godna ubolewania. Ułatwia się procedury szczepień dla elit sportowych kosztem chorych pacjentów – oceniła szefowa POP Carina Escobar.

Hiszpania będzie rywalem reprezentacji Polski w mistrzostwach Europy. Turniej rozpocznie spotkaniem ze Szwecją w najbliższy poniedziałek. Pięć dni później podejmie biało-czerwonych, a 23 czerwca zmierzy się ze Słowacją. Wszystkie te mecze zostaną rozegrane w Sewilli.