Rozpoczęli Hiszpanie. Obie drużyny od pierwszego gwizdka sędziego grały bardzo agresywnie w odbierze, przez to piłka co chwila zmienia właściciela. Pierwsi składną akcję przeprowadzili Włosi. W 3. minucie Federico Chiesa trafił w słupek, ale nawet gdyby był gol to bramka i tak nie zostałaby uznana, bo Włoch wcześniej był na spalonym.

Hiszpanie pierwszą dogodną okazję mieli w 12. minucie. Pedri podał do Mikela Oyarzabala, ale ten będą na dziesiątym metrze przed bramką Gianluigiego Donnarummy źle przyjął piłkę i nie zdołał oddać strzału.

W 18. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Unai Simon wyszedł z bramki na siódmy metr i uprzedził Ciro Immobile. Trzy minuty później hiszpański golkiper zaliczył "pusty przebieg". Tym razem Simon chciał interweniować przed "16" ale został uprzedzony przez Lorenzo Insigne. Włosi jednak nie wykorzystali błędu Hiszpana i żaden z nich nie wpakował piłki do pustej bramki.

Pierwszy celny strzał Hiszpanie oddali w 25. minucie. Dani Olmo próbował umieścić piłkę w prawym rogu bramki Donnarummy, ale Włoch nie dał się zaskoczyć. Na kolejną dobrą akcję kibice musieli czekać aż do 39. minuty. Hiszpanie szybko wymienili kilka podań i Oyarzabal miał miejsce i czas, by oddać strzał. Jednak piłka po jego uderzeniu poleciała wysoko nad poprzeczką.

W ostatniej minucie pierwszej połowy Emerson z ostrego kąta trafił piłką w spojenie słupka z poprzeczką.

Podsumowując pierwszą część gry trzeba podkreślić, że Hiszpanie zabrali piłkę Włochom, ale z tego posiadania wiele nie wynikało. Tylko jeden celny strzał. Dla porównania reprezentanci Italii w tej statystyce na swoim koncie mają zero.

Drugie 45 minut lepiej zaczęli Włosi. W obu przypadkach aktywny był Immobile. Najpierw wywalczył rzut rożny, a po chwili naciskany przez dwóch obrońców zdołał oddać strzał, po którym piłka minęła słupek bramki Simona.

Hiszpanie odpowiedzieli w 52. minucie. Oyarzabal przeprowadził rajd prawą stroną, wyłożył piłkę Busquetsowi na 16. metr, ale gracz Barcelony posłał ją tuż nad poprzeczką. Kilkanaście sekund później groźnie było pod bramką Hiszpanów. Szybka kontrę mocnym uderzeniem zakończył Chiesa. Simon pewnie złapał piłkę. Był to pierwszy celny strzał włoskiej drużyny w tym meczu.

Chiesa poprawił się w 60. minucie. Precyzyjnym, technicznym uderzeniem z około dwunastu metrów umieścił piłkę w siatce rywali.

W 65. minucie mogło, a nawet powinno być 1:1. Koke świetnie dograł w pole karne do Oyarzabala, ale ten będą sam na piątym metrze nie trafił głową w piłkę.

Nie minęły trzy minuty a okazję do podwyższenia mieli reprezentanci Italii. Tym razem jednak Simon stanął na wysokości zadania.

Po stracie gola selekcjoner Hiszpanów dokonał zmian w składzie i taktyce. To przyniosło efekt w 80. minucie. Dwójkowa akcja Dani Olmo - Alvaro Morata i ten drugi w sytuacji sam na sam pokonał bramkarza rywali.

W regulaminowych 90. minutach i trzech doliczonych więcej goli nie oglądaliśmy. To oznaczało dogrywkę. W niej pierwsi bliscy strzelenia drugiego gola byli Hiszpanie. W 98. minucie po stałym fragmencie gry wykonanym przez Olmo i sporym zamieszaniu przed bramką Donnarummy piłka o włos minęła słupek.

W 110. minucie piłka wpadła do hiszpańskiej bramki, ale Domenico Berardi był na spalony.

30 dodatkowych minut gry również nie przyniosło rozstrzygnięcia i do wyłonienia pierwszego finalisty Euro 2020 były potrzebne rzuty karne.

Pierwszy "11" wykonywał Locatelli, ale Simon wyczuł jego interwencję i obronił. Olmo też zmarnował karnego. Uderzył nad poprzeczką i po pierwszej serii było 0:0.

Belotti się nie pomylił, ale Moreno również trafił.

Bonucci okazał się pewnym strzelcem. Włoch kompletnie zmylił bramkarza. Tak samo zrobił to Thiago.

Bernardeschi mocnym strzałem umieścił piłkę pod poprzeczką. Morata uderzył lekko i w sygnalizowany sposób. Donnarumma nie miał problemu z obroną.

Jorginho nie zmarnował okazji. Trafił i wprowadził Włochów do finału mistrzostw Europy!

Włochy - Hiszpania 1:1 po dogrywce (1:1, 0:0), rzuty karne 4-2
Bramki: 1:0 Federico Chiesa (60), 1:1 Alvaro Morata (80)
Żółta kartka - Włochy: Rafael Toloi, Leonardo Bonucci. Hiszpania: Sergio Busquets
Sędzia: Felix Brych (Niemcy)
Widzów: 57 811
Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Emerson (74. Rafael Toloi) - Nicolo Barella (85. Manuel Locatelli), Jorginho, Marco Verratti (74. Matteo Pessina) - Federico Chiesa (107. Federico Bernardeschi), Ciro Immobile (61. Domenico Berardi), Lorenzo Insigne (85. Andrea Belotti)
Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta (85. Marcos Llorente), Eric Garcia (109. Pau Torres), Aymeric Laporte, Jordi Alba - Koke (70. Rodri Hernandez), Sergio Busquets (106. Thiago Alcantara), Pedri Gonzalez - Ferran Torres (62. Alvaro Morata), Mikel Oyarzabal (70. Gerard Moreno), Dani Olmo