Rok temu pasjonowaliśmy się mistrzostwami Europy siatkarek, które rozgrywane były w Łodzi, Bydgoszczy, we Wrocławiu i w Katowicach. W 2014 r. do naszego kraju przyjadą najlepsi siatkarze z całego świata. Władzom polskiej siatkówki to nie wystarcza. Właśnie wspólnie z Danią zgłosiliśmy się jako współorganizator mistrzostw Europy w 2013 r.

Reklama

W Szczecinie właśnie powstaje nowa hala sportowa na 7,3 tys. kibiców. Władze miasta szukały partnera do organizacji siatkarskiej imprezy w różnych miastach i krajach nadbałtyckich. Duńczycy jako jedyni podjęli temat. Jest to wymarzony partner, bo organizację kopenhaskiej części imprezy chce wziąć na siebie duński rząd, a gwarancje finansowe od państwa to jeden z warunków ubiegania się o mistrzostwa. Ze strony polskiej udzieliły ich władze Szczecina.

W Polsce mają zostać rozegrane mecze dwóch grup I fazy mistrzostw, w tym jednej z udziałem Polaków, oraz spotkania drugiej fazy mistrzostw. Półfinałowa i finałowa część turnieju odbędzie się w stolicy Danii. Polska ze względu na doświadczenie w organizowaniu podobnych imprez ma przygotować całą prezentację mistrzostw, którą musimy przedstawić w Luksemburgu - siedzibie Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) - do 2 kwietnia.

Współorganizacja mistrzostw Europy wraz z Danią to dla PZPS doskonała okazja do wypromowania w Europie mistrzostw świata, które rok później odbędą się w naszym kraju. Wiadomo, że Dania nie należy do siatkarskich potęg, co jednak nie oznacza, że nikt tam nie interesuje się siatkówką. O frekwencję podczas turnieju nikt się nie obawia, bo wiadomo przecież, że polscy fani są w stanie wypełnić każdą, nawet największą halę. Kibice będą mogli łatwo przemieszczać się między Szczecinem a Kopenhagą, bo między tymi miastami istnieją regularne połączenia promowe.

Reklama

- Szczecin od zawsze aspirował do organizacji dużych sportowych imprez międzynarodowych - mówi DGP Robert Grabowski z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie. - Wkrótce zostanie ukończona budowa basenu olimpijskiego i ubiegamy się o organizację mistrzostw Europy w przyszłym roku. W Szczecinie od lat organizowany jest znany mityng lekkoatletyczny Pedro’s Cup oraz jeden z najlepszych challengerów męskich, Szczecin Open - chwali swoje miasto urzędnik, który na razie nie wie jeszcze, czy w czasie mistrzostw odbędą się też jakieś imprezy towarzyszące i czy Szczecinowi uda się wynegocjować zniżki dla kibiców na rejsy promowe.

- Nie wykluczamy podjęcia takich działań. Jak pokazuje przykład innych miast, w których odbywały się podobne imprezy, jest to okazja do promocji miasta. A my chcemy, aby kibice w Szczecinie nie tylko ekscytowali się rywalizacją siatkarzy, ale też obejrzeli miasto i w przyszłości tutaj wrócili - mówi Grabowski. Hasłem, pod którym Polska i Dania będą starać się o mistrzostwa, jest: „Partnerstwo na rzecz siatkówki i Europy”.

- Jest to niepowtarzalna okazja, aby podjąć współpracę z naszymi północnymi sąsiadami. Jako pasjonatom siatkówki zależy nam na promowaniu tej dyscypliny na nowych rynkach - mówił po złożeniu polsko-duńskiej aplikacji prezes PZPS Mirosław Przedpełski. Duńską ofertę przygotowuje jedna z największych sportowych agencji marketingowych - TSE Consulting.

Reklama

- Organizacyjnie jesteśmy gotowi do tej imprezy - zapewnia Erik Jacobsen, prezes duńskiej federacji siatkarskiej. - Cieszymy się, że możemy współpracować przy tej imprezie z Polską i uczyć się od naszych partnerów tej dyscypliny sportu - dodał Duńczyk.

CEV dokona wyboru organizatora mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn w 2013 w październiku 2010 r. na kongresie w Lublanie. O imprezę starają się także Finlandia z Estonią oraz Holandia. Swoją kandydaturę wycofali Francuzi.