Trwające blisko półtorej godziny widowisko artystyczne nawiązywało do historii, geografii i kultury Rosji. Poprzedziła je defilada sportowców, przedstawicieli 88 państw uczestniczących w igrzyskach, jako 58. na stadion Fiszt weszła reprezentacja Polski - chorążym ekipy był bobsleista Dawid Kupczyk.
W trakcie programu artystycznego organizatorzy zaprezentowali widzom najważniejsze wydarzenia w historii Rosji. Kontrowersje mogła wzbudzić ta część widowiska, która dotyczyła okresu Związku Radzieckiego. Dynamika, postęp i radość - tak komentowali radziecką rzeczywistość prezenterzy rosyjskiej telewizji państwowej, relacjonujący przebieg ceremonii.
Zwyczajową formułkę o otwarciu igrzysk wygłosił prezydent Rosji, Władimir Putin. Wcześniej przemówienia wygłosili przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, Dmitrij Czernyszenko, oraz prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomas Bach.
Przemawiając na stadionie "Fiszt", Thomas Bach podziękował Rosji, a szczególnie prezydentowi Putinowi za doskonałe przygotowanie olimpijskiej infrastruktury. Apelował do sportowców i trenerów o walkę zgodną z ideałami olimpizmu. Prosił też polityków na całym świecie, aby uszanowali czas olimpijskiego pokoju.
Wykonawczynią Hymnu Olimpijskiego - kantaty skomponowanej przez Spirou Samarasa do słów Kostisa Palamasa - była rosyjska śpiewaczka operowa, sopranistka Anna Netrebko. Przysięgę olimpijską w imieniu sportowców-uczestników igrzysk złożył reprezentant Rosji w short-tracku, Rusłan Zacharow, ślubowanie w imieniu sędziów - Wiaczesław Wiedienin, arbiter narciarstwa.
W ostatnim etapie sztafety z ogniem olimpijskim wzięli udział: tenisistka Maria Szarapowa, tyczkarka Jelena Isinbajewa, były zapaśnik Aleksander Karelin oraz gimnastyczka artystyczna Alina Kabajewa.
Zapalenia znicza olimpijskiego dokonali wspólnie Irina Rodnina i Władysław Tretiak.
Wśród gości zgromadzonych na trybunach nie zabrało premiera Dmitrija Miedwiediewa, części jego ministrów oraz wybitnych rosyjskich sportowców i artystów. Na ceremonię otwarcia Igrzysk przybyli także politycy z różnych stron świata, między innymi prezydenci Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu.
Komentarze (34)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeZ tej wlasnie okazji przypomniala mi sie sytuacja, ktorej bylem swiadkiem, a w ktorej rodaka, sypiacego jobami na Rosje, Amerykanin-gospodarz przyjecia, zapytal: A coz wyscie takiego dokonali w najnowszje historii?
I - co bylo do przewidzenia - wszyscy uslyszeli wyswiechtany motyw: A komune to kto obali? A Papiez/ A Walesa?
- Komune obalily setki naszych milionow dolarow I pomoc calej Europy Zachodniej, ktrora pompowala w utrzymanie S. bo to lezalo w naszym interesie. Wiecej czytaj, przyjacielu. I to zrozumieniem - poradzil rodakowi.
P.S. W nowojorskim studio CNN, ktore transmitowale otwarcie olimpiady, odbyla sie krotka dyskusja. Wsrod kilkunastu osob opinie byly zupelnie inne, anizeli te, prezentowane przez polskie media.
No top wypier... do swojej matuszki Rosiji i to w POdskokach, bo tak ci dopier..., że cię matuszka nie POzna.
Najbardziej meczaca jest nieznajomosc historii wlasnego kraju...niszczycie pomniki zolnierzy radzieckich ktorzy zgineli wyzwalajac Polske !
Falszujecie historie prawicowe dooopki. To nie jankesi was wyzwolili ani np francuzi...!
Nie mecz sie biedaku.. z PIS
. Pomysl, ze jestes piastowskim orlem bialym,
otwórz okno rozlóz swe skrzydla i fruuuuun.
Od tego przepychu i rozmachu na otwarciu igrzysk aż głowa mnie rozbolała.
Ciekawe czy czy jest ktoś kto obejrzał ceremonie otwarcia w telewizji od pierwszej sekundy do ostatniej? Współczuję tym którzy musieli klaskać na stadionie i pilnować się by nie zasnąć.
więcej na stronie: http://sklave.manifo.com/