Drużynowy Puchar Świata w 2001 roku zastąpił mistrzostwa drużynowe. Odbywał się regularnie do 2017 roku, kiedy z kolei ustąpił miejsca Speedway of Nations, zawodów zbliżonych do turnieju par. Ostatnio jednak postanowiono wrócić do DPŚ, który ma się odbywać co trzy lata, w przerwach pomiędzy SoN.

Reklama

W DPŚ Polacy dominowali - w 2017 roku wygrali ostatnie zawody w Lesznie i rok wcześniej w Manchesterze. W sumie zdobyli osiem złotych medali, trzy srebrne i jeden brązowy. W SoN biało-czerwonym tak dobrze już nie szło - w pięciu turniejach nie udało im się stanąć na najwyższym stopniu podium.

Polacy mają prawo startu w finale

Zanim Polacy przystąpią do rywalizacji (jako gospodarze mają prawo startu w finale), osiem pozostałych ekip pojedzie w półfinałach. We wtorek wystąpią Czesi, Niemcy, Szwedzi i Brytyjczycy, a w środę Australijczycy, Duńczycy, Finowie i Francuzi. Zwycięzcy zapewnią sobie prawo walki o medale, a zespoły z miejsc 2-3 trafią do piątkowego barażu, z którego najlepszy zespół uzupełni stawkę finalistów.

Reklama

Trener polskiej ekipy Rafał Dobrucki powiedział PAP, że skład zespołu ogłosi w ostatnim możliwym momencie, czyli w piątek. Przyznał, że będzie oparty na zmierzającym po czwarty tytuł indywidualnego mistrza świata Bartoszu Zmarzliku, który był także w reprezentacji zwyciężającej w 2016 i 2017 roku.

Dobrucki uważa, że o trzeci z rzędu triumf w DPŚ nie będzie łatwo.

Nie uważam, że jesteśmy faworytami. W ostatnim czasie stawka się bardzo wyrównała. Wielka Brytania, Australia i Dania mają po trzech świetnych zawodników i myślę, że właśnie te zespoły awansują do finału - powiedział Dobrucki.

Sobotni finał rozpocznie się o godz. 20. Półfinały we wtorek i środę oraz piątkowy turniej barażowy zaplanowano na godz. 19.

Składy zespołów: 1. półfinał, wtorek Niemcy 1. Kai Huckenbeck (kapitan) 2. Kevin Woelbert 3. Norick Bloedorn 4. Martin Smolinski 5. Erik Riss Szwecja 1. Fredrik Lindgren (kapitan) 2. Jacob Thorssell 3. Antonio Lindbaeck 4. Oliver Berntzon 5. Kim Nilsson Wielka Brytania 1. Tai Woffinden (kapitan) 2. Daniel Bewley 3. Robert Lambert 4. Adam Ellis 5. Tom Brennan Czechy 1. Jan Kvech 2. Eduard Krcmar 3. Petr Chlupac 4. Daniel Klima 5. Vaclav Milik (kapitan) 2. półfinał, środa Finlandia 1. Timo Lahti (kapitan) 2. Jesse Mustonen 3. Antti Vuolas 4. Timi Salonen 5. Niklas Sayrio Francja 1. David Bellego (kapitan) 2. Dimitri Berge 3. Steven Goret 4. Mathieu Tresarrieu 5. Mathias Tresarrieu Dania : 1. Mikkel Michelsen (kapitan) 2. Nicki Pedersen 3. Anders Thomsen 4. Leon Madsen 5. Rasmus Jensen Australia 1. Max Fricke 2. Jack Holder 3. Jason Doyle (kapitan) 4. Jaimon Lidsey 5. Chris Holder