Jest to bardzo realne, bowiem Polak ma 24 punkty przewagi nad Szwedem Fredrikiem Lindgrenem i 33 nad Słowakiem Martinem Vaculikiem. Tylko ta dwójka ma jeszcze teoretyczne szanse, aby go wyprzedzić, ale jest to mało prawdopodobne. Tym bardziej, że Zmarzlik na osiem tegorocznych eliminacji wygrał cztery, a tylko raz nie znalazł się w finale.

Reklama

Najbardziej utytułowany polski żużlowiec lubi startować na naturalnym torze w Vojens. Przed rokiem był tu najlepszy, wygrał także w 2019, a w 2021 zajął drugie miejsce. Możliwe więc, że ponownie kibice, którzy przyjdą na kończący sezon turniej w Toruniu, będą świadkami jedynie "koronacji", bez emocji towarzyszących rywalizacji o złoty medal. Podobnie było przed rokiem, gdy Zmarzlik zapewnił sobie tytuł w przedostatniej rundzie w Malilli. Uczynił to 17 września, teraz może się "poprawić" o jeden dzień. W Toruniu Polak zdobył natomiast swoje pierwsze indywidualne złoto, w 2019 roku.

Jeśli Zmarzlik po raz czwarty stanie na najwyższym stopniu podium, dołączy do takich sław speedwaya, jak Nowozelandczyk Barry Briggs, Duńczyk Hans Nielsen i Amerykanin Greg Hancock. Bardziej utytułowani pozostaną tylko Szwed Ove Fundin z pięcioma triumfami oraz jego rodak Tony Rickardsson i Nowozelandczyk Ivan Mauger - po sześć.

Natomiast już w sobotę Polak może zostać współrekordzistą pod względem liczby wygranych turniejów GP. Ma 22 zwycięstwa i tylko jednego brakuje mu do prowadzącego w tej klasyfikacji Australijczyka Jasona Crumpa.

W sobotę w Vojens pojedzie także Patryk Dudek, natomiast zabraknie trzeciego polskiego stałego uczestnika cyklu GP Macieja Janowskiego, który w ostatnim meczu ligowym doznał urazu nogi. Janowski już wcześniej stracił szansę na miejsce w "szóstce" klasyfikacji końcowej MŚ, co daje prawo startu w przyszłorocznym cyklu. Słabo w tym roku radzi sobie także Dudek, który do szóstego obecnie Brytyjczyka Daniela Bewleya traci aż 28 punktów.

W Danii nie wystąpi także trzykrotny mistrz świata Brytyjczyk Tai Woffinden, który 2 września podczas zawodów GP w Cardiff doznał złamania ręki. Zawodników Sparty Wrocław zastapią w sobotę Czech Jan Kvech i Niemiec Kai Huckenbeck. Z powodu kontuzji drugi turniej z rzędu opuści Duńczyk Anders Thomsen.

Reklama

Początek sobotnich zawodów w Vojens o godz. 19. Ostatni turniej odbędzie się 30 września w Toruniu.

Czołówka klasyfikacji generalnej GP: 1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 138 pkt 2. Fredrik Lindgren (Szwecja) 114 3. Martin Vaculik (Słowacja) 105 4. Jack Holder (Australia) 97 5. Jason Doyle (Australia) 87 6. Daniel Bewley (W. Brytania) 86 7. Robert Lambert (W. Brytania) 83 8. Leon Madsen (Dania) 75 ... 11. Patryk Dudek (Polska) 58 12. Maciej Janowski (Polska) 43 18. Bartłomiej Kowalski (Polska) 4 20. Szymon Woźniak (Polska) 1