Pomysłodawcą programu jest dwukrotny olimpijczyk i medalista mistrzostw świata w konkurencjach alpejskich Andrzej Bachleda-Curuś.

"Ten wspólnie ze spółką Tauron Polska Energia utworzony program, rozpoczęty w roku igrzysk w Vancouver, ma na celu realizację czteroletniego, na światowym poziomie cyklu szkoleniowego dla dzisiejszych 14-15 latków. Głęboko w to wierzę, że zdołamy znaleźć i przygotować grupę utalentowanych narciarzy, która znajdzie się niebawem w światowej czołówce. Naszym głównym celem są igrzyska w Soczi w 2014 roku" - powiedział PAP Andrzej Bachleda-Curuś.

Reklama

W finałowych zawodach pod Wielką Krokwią w Zakopanem wystartowało 32 najlepszych zawodniczek i zawodników (juniorów grup C i B) wyłonionych spośród ponad 100 startujących w minionym sezonie w pięciu zawodach eliminacyjnych.

W poszczególnych kategoriach wiekowych najlepsze wyniki uzyskali: Marika Cąkała z WKN Warszawa, Katarzyna Wąsek z SRS Czantoria Ustroń, Jędrzej Jasiczek z SNA Ski Team Zakopane i Andrzej Dziedzic z WKN Warszawa.

"Myślę ze program do tej pory spełnił swoje zadanie. Wyłoniliśmy w dotychczasowych eliminacjach po osmiu najlepszych zawodników i zawodniczek w poszczegolnych kategoriach wiekowych. To dobrze, że ci młodzi narciarze mieli okazję rywalizować ze sobą, a dodatkowo otrzymali nagrody finanasowe. Realizując założeniach programu będziemy tych najzdolniejszych wspierać poprzez obozy szkoleniowe, konsultacje z trenerami lub inne formy" - podsumował Andrzej Bachleda-Curuś.

W realizację programu zaangażowało się wielu znanych sportowców m.in. olimpijczycy i trenerzy Małgorzata Tlałka oraz Jerzy Woyna-Orlewicz.

Andrzej Bachleda-Curuś urodził się 2 stycznia 1947 w Zakopanem, w usportowionej i umuzykalnionej rodzinie Andrzeja Bachledy - czołowego polskiego zjazdowca i śpiewaka operowego oraz alpejki Marii Gąsienicy-Wawrytko. Startował w igrzyskach olimpijskich w konkurencjach alpejskich (Grenoble 1968 i Sapporo 1972). Wywalczył dwa medale mistrzostw świata - brązowy w 1970 roku w Val Gardenie i srebrny w 1974 w St. Moritz.

Bachleda-Curuś jest zdobywcą pierwszego medalu MŚ dla Polski w konkurencjach alpejskich i pierwszym Polakiem, który otrzymał nagrodę UNESCO Fair Play. W 1969 roku w zawodach o Puchar Świata w Aspen w Colorado przyznał się do ominięcia bramki na trasie slalomu, choć sędziowie tego nie zauważyli.