Kasparow przyjechał do Polski na zaproszenie członka Komisji Sportu i Edukacji Parlamentu Europejskiego Piotra Borysa. Głównym celem wizyty są rozmowy nt. wdrożenia programu "Szachy w szkole", który w marcu zyskał aprobatę Parlamentu Europejskiego.

Kasparow podczas konferencji prasowej we Wrocławiu poinformował, że idea edukacji królewskiej gry zasadza się na tym, że będą ją prowadzili pedagodzy pracujący w danej szkole. Nie chodzi o rekrutowanie byłych zawodników, ale o program, który można opisać jako nauczanie nauczycieli jak nauczać gry w szachy - podkreślił.

Reklama

Jego zdaniem to przedsięwzięcie nie ma na celu "produkcji" mistrzów. Na szachy spoglądamy jak na narzędzie, które poprawi umiejętność nabywania wiedzy przez dzieci. Ta gra może się stać dobrą podstawą do tego, by sprawniej realizować wymogi nowoczesnego programu edukacji - zaznaczył.

Kasparow uważa, że nauka gry powinna być poprzedzona pilotażowym programem. Takowy będzie prawdopodobnie realizowany w województwie mazowieckim i na Dolnym Śląsku.

Z kolei prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki powiedział, że dziś w Polsce jedynie w 500 szkołach uczy się tej gry. Jest to jednak inicjatywa oddolna wychodząca od rodziców oraz nauczycieli i prowadzona w ramach zajęć pozalekcyjnych. Teraz jest szansa, że nauka gry w szachy będzie zunifikowana pod egidą ministerstwa edukacji.

W wtorek przed południem Kasparow uczestniczył w otwarciu hali sportowej w Zespole Szkół Społecznych im. Rady Europy w Lubinie, gdzie szachowa edukacja prowadzona jest w ramach zajęć pozalekcyjnych od 20 lat.

We Wrocławiu spotkał się z młodzieżą w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego, gdzie rozegrał kilka partii. Złożył jeszcze wizytę w klubie Polonia, a wieczorem w Zakładzie im. Ossolińskich wygłosi wykład na temat sytuacji w Rosji. Natomiast w środę w Sejmie będzie gościem Parlamentarnego Zespołu Szachowego.

Reklama

Garri Kasparow urodził się 13 kwietnia 1963 roku w Baku. Szachami zainteresował się bardzo wcześnie, za sprawą rodziców. Jego pierwszym sukcesem na arenie międzynarodowej było zwycięstwo w turnieju arcymistrzowskim w Banja Luce w 1979 roku. Do historii przeszły pojedynki Kasparowa z Anatolijem Karpowem o mistrzostwo świata.

10 marca 2005 roku, po zwycięstwie w prestiżowym turnieju w Linares, Kasparow oficjalnie ogłosił zakończenie kariery zawodowego szachisty. Później zaangażował się w działalność polityczną. Jest liderem opozycyjnego Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego.