Wiele narodowych komitetów olimpijskich, jak podaje Reuters, zapowiedziało, że zapewni swoim sportowcom i sztabom tymczasowe urządzenia mobilne, aby zapobiec zagrożeniom bezpieczeństwa i zwalczać jakąkolwiek inwigilację podczas igrzysk.
Należy założyć, że każdy tekst, e-mail, spotkania online i dostęp do aplikacji mogą być monitorowane lub zagrożone - oświadczył Komitet Olimpijski i Paraolimpijski Stanów Zjednoczonych (USOPC).
Zasugerował korzystanie np. z wypożyczonych laptopów i telefonów podczas pobytu w Pekinie lub wyczyszczenie wszystkich danych z urządzeń osobistych przed i po podróży. Zaleca również, aby jego członkowie instalowali wirtualne sieci prywatne (VPN) na urządzeniach przed opuszczeniem Stanów Zjednoczonych.
Pomimo wprowadzonych zabezpieczeń chroniących ich systemy i dane - jak dodał USOPC - "nie powinno się oczekiwać bezpieczeństwa danych ani prywatności podczas działania w Chinach".
Inne komitety idą w ślad
Kanadyjski Komitet Olimpijski przyznał, że doradził swoim członkom rozważenie pozostawienia urządzeń osobistych w domu i zachowanie szczególnej staranności, ponieważ igrzyska stanową wyjątkową okazję do cyberprzestępczości.
Komitety szwajcarski i szwedzki również dostarczą nowe urządzenia swoim delegacjom i poinformują je o środkach, jakie mogą podjąć z związku z cyberbezpieczeństwem.
Brytyjski Komitet Olimpijski poinformował, że udzielił sportowcom i sztabom praktycznych porad dotyczących zabierania ich osobistych urządzeń do Pekinu. Zapewni również tymczasowe urządzenia tym, którzy ich potrzebują.
Gazeta "De Volkskrant" poinformowała w zeszłym tygodniu, że komitet olimpijski w Holandii wyposaży członków swojego zespołu w nieużywane urządzenia.
Aplikacja zawiera lubi w zabezpieczeniach?
Są jednak kraje, w których kwestie związane z cyberprzestępczości w czasie igrzysk nie budzą obaw. Na przykład narodowe komitety olimpijskie Słowenii i Słowacji, jak podaje Reuters, nie będą oferować tymczasowych urządzeń członkom zespołu. Chorwacki komitet zapewnił, że pozwoli swojej delegacji zabrać własne urządzenia.
Według naukowców aplikacja pekińskiego Komitetu Organizacyjnego MY2022, którą wszyscy uczestnicy muszą używać do monitorowania stanu swojego zdrowia, zawiera luki w zabezpieczeniach, czyniąc ją podatną na naruszenia prywatności. Yu Hong, szefowa działu technologicznego MKOl, powiedziała, że takie problemy były naturalne podczas opracowywania tego rodzaju aplikacji, którą jej dział stale aktualizował, aby sobie z nimi poradzić.
Igrzyska w Pekinie odbędą się w dniach od 4 do 20 lutego.