Grupa Collectif Handicaps, zrzeszająca ponad 50 organizacji działających na rzecz praw osób niepełnosprawnych, ogłosiła bojkot na kilka godzin przed konferencją.

Naprawdę chcemy, żeby igrzyska odniosły sukces, ale Francja musi nacisnąć pedał gazu, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, nastąpi katastrofalny scenariusz - powiedział Pascale Ribes, prezes grupy lobbingowej APF France Handicap w wywiadzie dla agencji Associated Press.

Reklama

Dotarcie na konferencję trudnym wyzwaniem dla niepełnosprawnych

Jak podkreśliła AP, nawet dotarcie na konferencję w Pałacu Elizejskim jest trudnym wyzwaniem dla niepełnosprawnych, bo najbliższa od siedziby prezydenta Francji stacja metra dostępna dla wózków inwalidzkich jest oddalona o kilometr.

Ponad sto lat po tym, jak w Paryżu uruchomiono pierwszą linię kolei podziemnej – na igrzyska olimpijskie i Wystawę Światową w 1900 roku, większość historycznego systemu metra nie posiada udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Spośród 309 stacji w pełni dostępna dla wózków inwalidzkich jest tylko jedna linia z 13 stacjami.

Paryż odstaje od poprzednich organizatorów igrzysk

Na tym tle Paryż odstaje od miast, które w ostatnich latach organizowały igrzyska. W Tokio ponad 90 procent z 758 stacji metra i stacji kolejowych było dostępnych dla osób na wózkach inwalidzkich, gdy stolica Japonii gościła igrzyska w 2021 roku, a w 2012 roku w Londynie około jednej trzeciej stacji metra było dostępnych bez konieczności korzystania ze schodów. W Barcelonie, która była gospodarzem igrzysk w 1992 roku, operator transportowy TMB twierdzi, że obecnie dostępne dla niepełnosprawnych są 153 ze 165 stacji metra.

Przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się od 26 lipca do 11 sierpnia, natomiast igrzyska paraolimpijskie potrwają od 28 sierpnia do 8 września.