W komunikacie przesłanym PAP przez ambasadę tego kraju w Polsce napisano, że od czasu występu w igrzyskach w Tokio w 1964 roku Szewińska utrzymuje przyjacielskie relacje z przedstawicielami japońskiego sportu. Wielokrotnie aktywnie angażowała się w wydarzenia sportowe w tym kraju, m.in. w tokijski maraton.

Reklama

Jedna z najwybitniejszych lekkoatletek w historii wniosła znaczący wkład w rozwój przyjaźni polsko-japońskiej na niwie sportowej dzięki wieloletnim, bliskim relacjom z członkami Japońskiego Komitetu Olimpijskiego (JOC).

Działaczkę MKOl uhonorowano także za aktywne zaangażowanie się w uroczystości upamiętniające 50. rocznicę igrzysk w Tokio, zorganizowane dwa lata temu przez ambasadę Japonii w Polsce, PKOl oraz Muzeum Sportu i Turystyki.

Urodzona 24 maja 1946 roku Szewińska podkreślała przy różnych okazjach, że podporządkowanie życia sportowi miało swoje plusy. "Dzięki temu poznałam wiele niezwykłych osób" - zaznaczyła podczas otwarcia poświęconej jej osiągnięciom wystawy zdjęć i obrazów w 2014 roku.

W 1964 roku na stadionie w Tokio nastoletnia dziewczyna z Warszawy rozpoczęła największą karierę w historii polskiego sportu. Zdobyte wtedy przez maturzystkę trzy medale olimpijskie były zapowiedzią wielkich dni. Mało kto spodziewał się, że młoda lekkoatletka zdominuje światowe areny. Jako jedyna biła rekordy na wszystkich trzech dystansach sprinterskich (100, 200 i 400 m).

Z zawodniczą karierą pożegnała się w 1980 roku podczas igrzysk olimpijskich w Moskwie. Chciała ją zakończyć medalowym akcentem. Niestety, w półfinałowym biegu na 400 m doznała kontuzji.

Irena Szewińska nigdy nie rozstała się ze sportem. Zeszła z bieżni i rozpoczęła działalność w szeregu organizacjach. Od 1980 do 2009 roku zasiadała w zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, pełniąc w latach 1997-2009 funkcję prezesa. Od 1998 roku jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Była członkiem Komisji Koordynacyjnej, sprawdzającej stan przygotowań do igrzysk w Atenach (2004), Londynie (2012) oraz Tokio (2020).