To pierwszy w historii polskiego kolarstwa medal mistrzostw świata w konkurencji elity kobiet.

26-letnia Niewiadoma ma na koncie 18 zwycięstw w zawodowej karierze, m.in. w wyścigach najwyższej kategorii - Dookoła Wielkiej Brytanii (OVO Energy Women's Tour), Trofeo Alfredo Binda i Amstel Gold Race, ale sukces w Leuven z pewnością należy do największych w jej karierze. Kilka razy plasowała się w pierwszej dziesiątce mistrzostw świata, w 2017 roku w Bergen była piąta, ale za każdym razem trochę brakowało do miejsca na podium.

Reklama

W sobotę wreszcie się udało. Pochodząca z Ochotnicy Górnej na Podhalu zawodniczka jechała bardzo aktywnie, zwłaszcza w końcówce wyścigu, gdy atakowała na podjazdach, chcąc nie dopuścić do finiszu z większej grupy i zdając sobie sprawę z tego, że szybkość nie jest jej atutem. Odrywała się od stawki, ale na jej kole "siadały" reprezentantki Włoch i Holandii, nie dawały zmian i Polka rezygnowała.

Sytuacja powtórzyła się kilka razy, ataki musiały kosztować dużo sił. Mimo to Niewiadoma walczyła na finiszu do końca i tym razem nie dała się zepchnąć z podium.

Obrończyni tytułu daleko

Zawiedzione mogą być Holenderki, bezkonkurencyjne w czterech poprzednich wyścigach o mistrzostwo świata. Dwa z nich wygrała Anna van der Breggen, obrończyni tytułu, która sobotnim startem zakończyła karierę. Nie był to udany występ. Mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro zajęła dopiero 89. miejsce ze stratą ponad dziewięciu minut do triumfatorki.

 Wyniki wyścigu elity kobiet, Antwerpia - Leuven (157,7 km): 1. Elisa Balsamo (Włochy) - 3.52.27 2. Marianne Vos (Holandia) ten sam czas 3. Katarzyna Niewiadoma (Polska) strata 2 s 4. Kata Blanka Vas (Węgry) 5. Arlenis Sierra (Kuba) 6. Alison Jackson (Kanada) 7. Demi Vollering (Holandia) 8. Cecilie Uttrup Ludwig (Dania) 9. Lisa Brennauer (Niemcy) 10. Coryn Rivera (USA) ten sam czas ... 51. Karolina Kumięga (Polska) 7.31 53. Marta Lach (Polska) 8.50 68. Marta Jaskulska (Polska) 9.13 72. Aurela Nerlo (Polska) ten sam czas 97. Karolina Karasiewicz (Polska) 13.21