Razem z wybitnymi zawodniczkami, które po zakończeniu karier chcą upowszechniać sport wśród najmłodszych, fundację założył dziennikarz sportowy Hubert Malinowski.

Reklama

Nasze kariery sportowe się zakończyły. Nieskromnie mówiąc - zakończyły się ogromnymi sukcesami. Szkoda byłoby zaprzepaścić te sukcesy. Sport nam dużo dał. Poznawałyśmy świat, dużo kątów i wielu ludzi. Osiągnęłyśmy swoje szczyty marzeń, a teraz postanowiłyśmy to oddać - mówiła w Bydgoszczy Fularczyk-Kozłowska.

Skowrońska dodała, że obie - chociaż reprezentują zupełnie inne dyscypliny - mają ogromne doświadczenie, z którego w ramach wielu projektów będą mogli czerpać inni. Chcemy się realizować, pomagać, wspierać. Mamy wspólne marzenia - podkreśliła wybitna siatkarka.

Wioślarska mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro z 2016 roku uważa, że różnorodność będzie atutem wspólnego projektu.

Zabawa dla rodziców i dzieci

Co z tego, że będziemy zdrowi, jeżeli nie będziemy mieli gdzie tego zdrowia wykorzystać. Dlatego stawiamy na innowacyjny program "Ekoaktywni". Chcemy wciągnąć w tę zabawę dzieci, ale i rodziców. Ze zwykłych wyrzucanych butelek można zrobić kręgle. Zastosowanie można znaleźć dla wielu przedmiotów życia codziennego - mówiła Fularczyk-Kozłowska.

Ekologia ma być ważnym komponentem jej działalności ze Skowrońską.

W każdym zespole, w każdym sporcie drużynowym i indywidualnym można pomyśleć także o dbaniu o środowisko. Nie umiem policzyć tego, ile butelek wody wypiłam w karierze. Nie zawsze wiem, co potem z nimi się stało, gdzie je zostawialiśmy. Niewielkim kosztem możemy zbudować wśród dzieci świadomość ekologicznych zachowań - mówiła mistrzyni Europy w siatkówce z 2003 i 2005 roku.

Wśród projektów realizowanych przez fundację - poza cyklem turniejów Ekoaktywni - będą m.in. Letnia Akademia Ostrowo, Letnia Akademia Mikoszewo, Z Wiosłem Wyrosłem, Piłka-Siatkarz-Mistrz i Ekoaktywna Klasa.

Poza dbałością o środowisko naturalne celem zajęć z mistrzyniami będą, co dość oczywiste, popularyzacja wioślarstwa oraz siatkówki.