Niepełnosprawni ciałem, wielcy duchem. Herosi wlaczą o medale w Rio de Janeiro
1 Spośród tych polskich zawodników, którzy triumfowali w Londynie, w Rio de Janeiro startować będą m.in. tenisistka stołowa Natalia Partyka (SS-R Szansa Start Gdańsk), pływaczka Joanna Mendak (PSSON Start Białystok), sprinter Mateusz Michalski, skoczek wzwyż Maciej Lepiato (obaj Start Gorzów Wlkp.) czy chorąży ekipy, kolarz Rafał Wilk (ZKS Stal Rzeszów).
PAP/EPA / BOB MARTIN for OISIOC
2 W Londynie pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęły Chiny z dorobkiem 231 krążków (95-71-65), a drugie Rosja - 102 (36-38-28), która w wyniku afery dopingowej została wykluczona z udziału w igrzyskach w Rio de Janeiro przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC).
PAP/EPA / BOB MARTIN for OISIOC
3 Relacje z rywalizacji w Brazylii, która potrwa do 18 września, nadawane są do 154 krajów. To rekord w historii ruchu paraolimpijskiego. Transmisje przeprowadza także Telewizja Polska.
PAP/EPA / MARCELO SAYAO
4 Historia sportowych zmagań osób niepełnosprawnych sięga 1948 roku, kiedy pracujący w Wielkiej Brytanii niemiecki neurochirurg Ludwig Guttmann zorganizował równolegle do odbywającej się wtedy w Londynie olimpiady turniej w łucznictwie dla sparaliżowanych weteranów.
PAP/EPA / BOB MARTIN for OISIOC
5 Za pierwsze igrzyska paraolimpijskie uznaje się jednak zawody, które odbyły się w 1960 roku w Rzymie. Przygotowywano je od 1958 roku, a mimo to nie udało się rozwiązać wszystkich problemów. Nie zdołano na przykład w pełni dostosować wioski olimpijskiej dla osób poruszających się na wózkach - zawodnicy byli więc wnoszeni i znoszeni po schodach. Pomagali w tym także żołnierze.
PAP/EPA / ANTONIO LACERDA
6 Samą nazwę "paraolimpiada" zaczęto używać dopiero w 1984 roku. Cztery lata później, w Seulu, zmagania dla niepełnosprawnych organizowano już na obiektach olimpijskich.
PAP/EPA / MARCELO SAYAO
7 Gospodarzem pierwszej paraolimpiady był w 1960 roku Rzym. Jednak polscy sportowcy niepełnosprawni zadebiutowali dopiero w czwartej edycji igrzysk. W 1972 roku w niemieckim Heidelbergu wystartowało 22 zawodników, którzy wywalczyli 33 medale, w tym 14 złotych.
PAP/EPA / MARCELO SAYAO
8 Najwięcej, bo aż 177, przywieźli reprezentanci kraju z holenderskiego Arnhem w 1980 roku, a z ostatnich w Londynie - 36 (14-13-9). Łączny dorobek polskich sportowców w 11 startach to 692 medale: 256 złotych, 240 srebrnych i 196 brązowych.
PAP/EPA / ANTONIO LACERDA
9
PAP/EPA / KAY NIETFELD
10
PAP/EPA / KAY NIETFELD
11
PAP/EPA / SZILARD KOSZTICSAK
12
PAP/EPA / SZILARD KOSZTICSAK
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję