Uroczystość otworzył prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, organizatora wydarzenia, Radosław Piesiewicz.

Przed nami wyjątkowy rok. Sto lat temu, w 1924 roku nasi reprezentanci po raz pierwszy wystartowali w igrzyskach olimpijskich. 27 lipca tamtego roku zdobyli dwa medale. Po stu latach wracamy do Paryża, mając 298 krążków wywalczonych podczas letnich igrzysk olimpijskich. Na pewno w tym roku zdobędziemy trzysetny medal - powiedział.

Reklama

Po nim głos zabrał Andrzej Duda.

Przed nami największe i najważniejsze, co może być - igrzyska olimpijskie w Paryżu, na stulecie igrzysk, w których polska reprezentacja olimpijska wystąpiła po raz pierwszy i zdobyła pierwsze w historii polskiego sportu medale olimpijskie. To był początek polskiej historii olimpijskiej - zaznaczył prezydent.

Podsumował także miniony rok.

Rok 2023, choć bardzo trudny, bo był pełen niepokojów, które wpłynęły także na byt sportowego świata, wywołując wiele trudności, dla nas w Polsce był rokiem dobrym, ponieważ podjęliśmy się zorganizowania wielkiego, jak na nasze dotychczasowe możliwości, wydarzenia sportowego, jakim były Igrzyska Europejskie - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił sukces, jakim była organizacja Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce na przełomie czerwca i lipca. Zwrócił uwagę, że cała europejska rodzina olimpijska bardzo pozytywnie oceniła tę imprezę, pogratulował także polskim zawodnikom medali.

Reklama

Prezydent pogratulował i podziękował wszystkim sportowcom, którzy już zakwalifikowali się na igrzyska olimpijskie w Paryżu, przyznał także, że trzyma kciuki, aby w najbliższych miesiącach jeszcze więcej zawodników wywalczyło awans na tę imprezę. Podziękował nie tylko polskim sportowcom rywalizującym w największych wydarzeniach sportowych, ale również ich sztabom szkoleniowym i rodzinom.

Życzę, żeby wielka sportowa kariera zaowocowała tym, co najpiękniejsze - wielkim zwycięstwem, medalem olimpijskim, tym momentem, kiedy staje się na podium - powiedział Andrzej Duda.