Medaliści zabiorą ze sobą kawałek Francji do domu

Według Joachima Roncina, kierownika projektu w komitecie organizacyjnym igrzysk, kawałki metalu wycięto z dźwigarów i innych elementów podczas remontu Wieży Eiffla.

Koncepcja pojawiła się po kilku dyskusjach. Zdaliśmy sobie sprawę, że na całym świecie znany jest symbol Francji - Wieża Eiffla. Marzenie stało się rzeczywistością. Kawałek metalu z Wieży Eiffla będzie w każdym medalu - powiedział Roncin.

Reklama

Zdobycie złotego medalu jest czymś niesamowitym. Chcieliśmy jednak dodać ten francuski akcent i pomyśleliśmy, że fragment Wieży Eiffle'a będzie wisienką na torcie. Posiadanie tego kawałka to kawałek historii - dodał.

Sześciokątny, wypolerowany kawałek żelaza wzięty z kultowego obiektu będzie osadzany w każdym złotym, srebrnym i brązowym medalu. Paryscy medaliści zabiorą ze sobą kawałek Francji i jej historii do domu.

Złote medale ważą 529 gramów

Wieża Eiffle'a została zbudowana na Wystawę Światową w 1889 roku z okazji 100. rocznicy Rewolucji Francuskiej. Zaprojektował ją inżynier Gustave Eiffel. Po 20 latach miała zostać rozebrana, jednak stoi już 135 lat.

Medale zaprojektował paryski dom jubilerski Chaumet. Z przodu widnieje napis Paris 2044. Na rewersie znajduje się starożytna grecka bogini zwycięstwa - Nike. Zostaną wykonane z metalu pochodzącego z recyklingu. Mennica Paryska wyprodukuje 5084 krążki - około 2600 na igrzyska olimpijskie i 2400 na paraolimpijskie. Ich nadwyżka trafi do muzeów lub zostanie zlicytowana.

Złote medale ważą 529 gramów. Zostały wykonane ze srebra i są pokryte sześcioma gramami złota. Srebrne medale ważą 525 gramów, a brązowe 455 g. Są stopem miedzi, cyny i cynku.

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się już po raz trzeci. Poprzednie miały miejsce w 1900 i 1924 roku.