45-letni Pacquiao jest jedynym bokserem w historii, który zdobył zawodowe pasy mistrzowskie w ośmiu różnych kategoriach wagowych. W czasie 26-letniej kariery stoczył 72 walki, z których 62 wygrał, w tym 39 przez nokaut, osiem przegrał, a dwie zakończyły się remisem.

W niedzielę szef Filipińskiego Komitetu Olimpijskiego Abraham Tolentino poinformował agencję AFP, że organizatorzy igrzysk odrzucili prośbę boksera o dopuszczenia do igrzysk mimo przekroczenia wynoszącego 40 lat limitu wieku w tej dyscyplinie.

Jego występ mógł zapewnić nam podium, a nawet pierwszy złoty medal dla kraju - powiedział Tolentino, który jednak dodał, że należy „przestrzegać zasad ustalonych przez MKOl”.

Pacquiao zakończył karierę w 2021 roku, a w 2022 bez powodzenia startował w wyborach prezydenckich na Filipinach. Wcześniej był senatorem.