Biało-czerwoni we wtorek wygrali w Łodzi z Łotwą 3:1 i w tabeli zajęli drugie miejsce z dorobkiem 20 punktów. Awans z pierwszej pozycji wywalczyła Rosja (23 pkt).

Reklama

W mistrzostwach Europy 2021 roku w Słowenii i na Węgrzech weźmie udział 16 drużyn. Udział mają zapewniony obaj gospodarze. Awans wywalczą triumfatorzy każdej z dziewięciu grup oraz pięć najlepszych zespołów z drugich miejsc, przy czym do tego bilansu w grupach sześciozespołowych nie są liczone mecze z ostatnią drużyną w tabeli.

W przypadku Polski w zestawieniu drużyn z drugich miejsc nie są więc uwzględniane dwa wygrane mecze z ostatnią Łotwą.

W tym momencie kadra Macieja Stolarczyka (zastąpił niedawno Czesława Michniewicza, obecnie trenera Legii Warszawa) w zestawieniu zespołów z drugich lokat zajmuje piątą pozycję, czyli ostatnią dającą awans.

Kilka wyników z innych grup ułożyło się po myśli biało-czerwonych, ale nie wszystkie. Polacy zostali wyprzedzeni m.in. przez Rumunię, która zremisowała we wtorek z Danią 1:1.

Polskę może jeszcze wyprzedzić zespół z grupy 1 - największe szanse ma Islandia, ale jej zaplanowany na środę mecz na wyjeździe z Armenią, który miał się odbyć na Cyprze, został odwołany. Podobnie jak wcześniejsze spotkanie Armenii ze Szwecją (13 listopada), również walczącej o drugie miejsce.

W środę Szwedzi zagrają jeszcze z Włochami.

"Ze względu na wiele pozytywnych przypadków COVID-19 wśród zawodników reprezentacji Armenii do lat 21 oraz fakt, że w okresie stanu wojennego w Armenii pojawia się problem z uzyskaniem legalnych zezwoleń na opuszczenie kraju przez grupę nowych zawodników w krótkim okresie, drużyna nie wyjedzie na Cypr i mecze nie będą rozgrywane" - oświadczyła już kilka dni temu federacja Armenii na swojej stronie.

Dodano, że szwedzka i islandzka federacja zostały poinformowane o tej decyzji.

Możliwe więc, że UEFA przyzna Islandii oraz Szwecji walkowery. Sytuacja w grupie 1 jest jeszcze o tyle niejasna, że nie wiadomo, czy Armenia zajmie przedostatnie, czy ostatnie miejsce (obecnie jest przedostatnia, przed mającym również 3 pkt Luksemburgiem).

Faza grupowa ME do lat 21 odbędzie się od 24 do 31 marca 2021, natomiast faza pucharowa (od ćwierćfinałów) - od 31 maja do 6 czerwca.

Polska – Łotwa 3:1 (0:0)
Bramki:
1:0 Bartosz Białek (48), 2:0 Jakub Kiwior (61-głową), 3:0 Patryk Klimala (71), 3:1 Marko Regza (89)
Żółte kartki - Polska: Patryk Dziczek, Filip Marchwiński, Mateusz Bogusz. Łotwa: Ivo Minkevics, Kristaps Liepa
Sędzia: Dragan Petrovic (Bośnia i Hercegowina). Mecz bez udziału publiczności
Polska: Radosław Majecki - Robert Gumny, Kamil Piątkowski, Jakub Kiwior, Tymoteusz Puchacz - Michał Skóraś (80. Patryk Szysz), Mateusz Bogusz, Patryk Dziczek, Sebastian Kowalczyk (62. Dawid Kurminowski)- Filip Marchwiński (85. Szymon Czyż), Bartosz Białek (62. Patryk Klimala).