47-letni Probierz trenerem Cracovii został w czerwcu 2017 roku. Od początku otrzymał dużą władzę, gdyż decydował o polityce transferowej klubu.

Reklama

Wielu zarzucało, że nie mamy w klubie dyrektora sportowego, ale jak pamiętamy takie osoby były zatrudnione w Cracovii i nie ukrywam, że doświadczenia były negatywne. Zawsze rodził się konflikt między dyrektorem sportowym i trenerem. Sprowadzaliśmy np. jakiegoś zawodnika za moją zgodą, a potem okazywało się, że trener chciałby innego i pojawiały się +kwasy+. Dlatego uważam, że model angielski, gdzie jest menedżer, który odpowiada za szkolenie, piłkarzy i transfery, jest lepszy. Taką osobą jest u nas Michał Probierz. Teraz postanowiliśmy wzmocnić jego pozycję i wejdzie on zarządu klubu w randze wiceprezesa do spraw sportowych. To zwiększy jego odpowiedzialność, ale też dostaje do ręki więcej narzędzi, które pozwolą mu lepiej zarządzać. Jest to także uhonorowanie jego ciężkiej pracy i wzmocnienie pozycji wobec wiceprezesa Jakuba Tabisza. Ta nominacja ma realnie wzmocnić pion sportowy - argumentował Filipiak.

Probierz wyraził nadzieję, że sprosta zadaniu.

"Jesteśmy prekursorem, bo w żadnym klubie nikt tego nie przeprowadził. Mam nadzieję, że sprostam zadaniu" – powiedział na konferencji prasowej.

Poza tym Filipiak poinformował, że już w kwietniu ruszy budowa ośrodka treningowego w podkrakowskiej Rącznej. Ma on być gotowy w maju przyszłego roku. Będzie tam sześć boisk, w tym jedno o sztucznej nawierzchni i jedno w hali oraz budynki zaplecza.

"To właśnie te nowe narzędzia do pracy, które będzie miał do dyspozycji Probierz" – wyjaśnił Filipiak.

Cracovia po 20 kolejkach ekstraklasy z dorobkiem 27 punktów zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli i ma szansę, aby powalczyć o awans do tzw. grupy mistrzowskiej.

Do tej pory w przerwie zimowej "Pasy" dokonały dwóch transferów – serbskiego napastnika Bojana Cecarica, który został wykupiony ze Spartaka Subotica, oraz skrzydłowego Dinama Bukareszt Sergiu Hanki. Obydwaj podpisali kontrakty do 30 czerwca 2022 roku.

Reklama

"Do końca okna transferowego będziemy czujni" – zastrzegł się Probierz.

Do Cracovii z wypożyczenia do Ruchu Chorzów powróci bramkarz Adam Wilk. Niepewna jest przyszłość w klubie innego bramkarza – Macieja Gostomskiego.

"Pojedzie z nami na obóz do Turcji, jak spełni pewne warunki" – wyjawił Probierz, ale nie sprecyzował, o co dokładnie chodzi, ale nieoficjalnie wiadomo, że sztab szkoleniowy ma zastrzeżenia do jego wagi.

W piątek Cracovia zagra pierwszy sparing, a rywalem będzie pierwszoligowa Stalą w Mielcu. W sobotę drużyna później poleci na obóz do tureckiego Belek, gdzie zaplanowano cztery mecze kontrolne. W pierwszym ligowym spotkaniu "Pasy" zmierzą się 9 lutego na swoim stadionie z Piastem Gliwice.