Decyzję o skróceniu przerwy zimowej i wznowieniu sezonu 29 stycznia 2021 roku zarekomendowała rada nadzorcza Ekstraklasy S.A.

Reklama

"W pierwotnej wersji terminarza 15. kolejkę PKO Bank Polski Ekstraklasy w sezonie 2020/21 zaplanowano na 6-7 lutego 2021 roku. Nadzwyczajna sytuacja wywołana pandemią wirusa SARS-CoV-2 sprawiła jednak, że po konsultacjach ze wszystkimi klubami oraz głównym nadawcą telewizyjnym Canal+ Rada Nadzorcza Ekstraklasy S.A. na wniosek Zarządu zarekomendowała skrócenie przerwy zimowej o tydzień. Ponadto Ekstraklasa S.A. wystąpi do PZPN o wcześniejsze rozpoczęcie zimowego okna transferowego, żeby przed pierwszym meczem rundy wiosennej można uprawnić do gry nowych zawodników" - poinformowano w piątkowym oświadczeniu.

Jak dodano, dzięki skróceniu przerwy zimowej zyska się dwa dodatkowe terminy, które będzie można wykorzystać w przypadku konieczności przełożenia meczów.

Reagować z wyprzedzeniem

"Obserwując rozwój drugiej fali pandemii koronawirusa w Polsce i Europie musimy z wyprzedzeniem reagować na potencjalne komplikacje, które mogłyby zagrozić integralności rozgrywek. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z obecnie trwającej rundy, a także doświadczenia innych lig europejskich, po przeprowadzeniu dyskusji wśród wszystkich klubów i otrzymaniu większości głosów za takim rozwiązaniem, postanowiliśmy przyspieszyć start rundy wiosennej o tydzień. Sezon rozpoczął się niemal miesiąc później niż w normalnych okolicznościach i kluby doskonale rozumieją, że sytuacja jest wyjątkowa" – przyznał prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

Przypomniał, że codziennie wspólnie z klubami wykonywana jest ogromna praca, by sezon mógł zostać dokończony w zakładanym terminie (16 maja).

"Stosujemy się do reżimu sanitarnego zalecanego przez Ministerstwo Zdrowia i Sanepid, przestrzegamy ściśle zaleceń Zespołu Medycznego PZPN, pozostajemy w stałym kontakcie z administracją rządową. Reagujemy punktowo w sytuacjach, gdy zdrowie piłkarzy jest zagrożone i przekładamy pojedyncze spotkania w sposób, który nie wywołuje chaosu w terminarzu rozgrywek" – dodał.

W trakcie posiedzenia rady nadzorczej odbyła się również dyskusja na temat aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 w lidze oraz wykorzystania testów antygenowych, na których zakup Ekstraklasa S.A. przekazała już klubom 400 tysięcy złotych.

"Po rekomendacji Komisji Medycznej PZPN takie testy zostały już przeprowadzone przed wtorkowym meczem Podbeskidzie Bielsko-Biała – KGHM Zagłębie Lubin" - przypomniano.

Ostatnia tegoroczna kolejka - czternasta - jest planowana na 19-20 grudnia.