W tabeli prowadzi Albania z 13 punktami. Kolejne lokaty zajmują Czechy - 11, Polska - 10, Mołdawia - 9, a ostatnie są nieliczące się już w walce o awans Wyspy Owcze - 1, przy czym z czołówki tylko zespół trenera Michała Probierza rozegrał siedem spotkań, a pozostałe o jedno mniej.

Reklama

Rywale mają wszystko w swoich rękach

Na zakończenie rywalizacji w piątek Polska podejmie Czechy w Warszawie, a Mołdawia zmierzy się w Kiszyniowie z Albanią, natomiast trzy dni później Czechy zagrają z Mołdawią w Ołomuńcu, a Albania - z Wyspami Owczymi w Tiranie.

Czesi i Mołdawianie, w przeciwieństwie do Polski, mają wszystko w swoich rękach.

Czego Polacy potrzebują do awansu?

Jeśli Polacy mają zakwalifikować się do Euro 2024, podstawowym warunkiem będzie pokonanie w swoim ostatnim występie Czech (godz. 20.45), jednak chronologicznie pierwszym - zwycięstwo lub remis Albanii w Kiszyniowie tego samego dnia w meczu, który rozpocznie się nieco wcześniej (18.00). Jeżeli Mołdawia wygra, nawet zwycięstwo Polski nic już jej nie da.

Jeśli Albania pokona Mołdawię, to trzy dni później w Ołomuńcu biało-czerwonym potrzebne będzie albo zwycięstwo, albo remis Mołdawii z Czechami. Natomiast jeśli w Kiszyniowie będzie remis, to Polskę w ostatniej serii meczów "uratuje" jedynie podział punktów w Ołomuńcu.

Na piątkowe niepowodzenie gospodarzy z Albanią w Kiszyniowie liczą nie tylko biało-czerwoni, ale też Czesi. Gdyby Mołdawia przegrała lub zremisowała, podopiecznym selekcjonera Jaroslava Silhavego do awansu wystarczą nawet dwa remisy. W przeciwnym razie muszą wygrać z Mołdawią.

Reklama

Istnieją scenariusze, w myśl których Polska zakończy zmagania z równą liczbą punktów co Albania, Mołdawia lub nawet obie te ekipy. Żaden z tych układów nie jest jednak dla biało-czerwonych korzystny, bo mają oni gorszy bilans spotkań bezpośrednich z tymi rywalami.

Baraże ostatnią szansą na awans

Część drużyn, które nie zakwalifikują się do Euro 2024 poprzez eliminacje, będzie miała szansę powalczenia o awans w barażach. O tym, kto w nich wystąpi, decydują wyniki Ligi Narodów.

Tabela grupy E: M Z R P bramki pkt 1. Albania 6 4 1 1 11-3 13 2. Czechy 6 3 2 1 8-5 11 3. Polska 7 3 1 3 9-9 10 4. Mołdawia 6 2 3 1 6-6 9 5. Wyspy Owcze 7 0 1 6 2-13 1pozostałe mecze 17 listopada, piątek Mołdawia - Albania (Kiszyniów, 18.00) Polska - Czechy (Warszawa, 20.45) 20 listopada, poniedziałek Czechy - Mołdawia (Ołomuniec, 20.45) Albania - Wyspy Owcze (Tirana, 20.45)