We wtorek, ostatniego dnia rywalizacji w grupach eliminacyjnych, jedyną niewiadomą było to, czy awans zapewni sobie Chorwacja, czy Walia, grająca w Cardiff z Turcją. "Wyspiarze" potrzebowali zwycięstwa nad pewnym awansu liderem grupy D oraz potknięcia gospodarzy w Zagrzebiu.

Reklama

Polska czeka na drugiego rywala

Było jednak odwrotnie - Chorwacja wywalczyła komplet punktów, odcinając Walijczykom możliwość bezpośredniego awansu. Zwycięską bramkę zdobył Ante Budimir (43.). Tymczasem Walia, choć prowadziła z Turcją po golu Neco Williamsa (7.), ostatecznie zdobyła tylko punkt po remisie 1:1. Do wyrównania doprowadził z rzutu karnego Yusuf Yazici (70.).

Od tego, która z drużyn wywalczy we wtorek awans, zależał skład ścieżki barażowej, w której wystąpi w marcu Polska. Po tych rozstrzygnięciach wiadomo, że pierwszym rywalem biało-czerwonych będzie Estonia, a w drugim półfinale Walia zmierzy się z Finlandią, Ukrainą lub Islandią - zdecyduje o tym czwartkowe losowanie.

Pierwsza porażka Szwajcarów

We wtorek rywalizowano też w grupach B oraz I. Z tej pierwszej pewni awansu byli już Francuzi i Holendrzy. "Trójkolorowi" chcieli przypieczętować pierwsze miejsce w tabeli zwycięstwem nad Grecją, które pozwoliłoby im zakończyć turniej eliminacyjny z kompletem punktów, ale w Atenach był remis 2:2. "Pomarańczowi" pokonali z kolei Gibraltar 6:0.

W grupie I spokojni byli już Rumuni i Szwajcarzy, którzy zmierzyli się w Bukareszcie w meczu o pierwszą pozycję w tabeli. Gospodarze zwyciężyli 1:0 i utrzymali status niepokonanych, a Helweci przegrali po raz pierwszy.

Znanych jest już 21 z 24 uczestników przyszłorocznego turnieju w Niemczech. Z eliminacji zwolnieni byli gospodarze, a ponadto awansowały: Hiszpania, Szkocja, Francja, Holandia, Anglia, Włochy, Turcja, Chorwacja, Albania, Czechy, Belgia, Austria, Węgry, Serbia, Dania, Słowenia, Rumunia, Szwajcaria, Portugalia oraz Słowacja. Pozostałe trzy reprezentacje, które pojadą na Euro 2024, wyłonią baraże.