45-letni Southgate w latach 1995-2004 rozegrał 57 spotkań w reprezentacji, w których zdobył dwa gole. Występował m.in. w Aston Villi i Middlesbrough. W tym ostatnim klubie rozpoczął w 2006 roku pracę szkoleniową, a później został zatrudniony przez federację (FA) i prowadzi drużynę młodzieżową Anglii.

Reklama

Jego notowania firma bukmacherska William Hill ocenia na 2,5:1. Za każdego postawionego funta na drugiego w kolejności Glenna Hoddle'a, który prowadził już reprezentację w latach 1996-99, można zarobić pięć, a kurs na innego reprezentacyjnego piłkarza Alana Shearera to 9:1, podobnie jak trenującego AFC Bournemouth Eddiego Howe'a i doświadczonego Harry'ego Redknappa.

Na razie oficjalnie zainteresowanie posadą selekcjonera wyraził Sherarer, który za swój największy atut podaje międzynarodowe doświadczenie. Z drużyną narodową wziął udział w czterech wielkich turniejach, a łącznie w 63 występach strzelił 30 goli.

45-letni Shearer, były kapitan reprezentacji, zdradził, że proponował swoje usługi federacji już w 2012 roku, kiedy postawiono na Hodgsona.

Poszedłem do FA i powiedziałem, że chętnie obejmę reprezentację. Działacze spojrzeli na mnie i odpowiedzieli: "nie, bo nie masz doświadczenia". I wzięli faceta z doświadczeniem, któremu płacili krocie, a chyba nikt nie osiągnąłby z tymi chłopakami mniej - powiedział Shearer na antenie stacji BBC, dla której komentuje spotkania Euro 2016.

Były piłkarz w trenerskim CV może wpisać tylko osiem meczów w roli tymczasowego szkoleniowca Newcastle United w 2009 roku. Zespół wywalczył w nich pięć punktów, na możliwych 24, i spadł z ekstraklasy.

W poniedziałek Anglia przegrała w 1/8 finału mistrzostw Europy z debiutującą na wielkiej piłkarskiej imprezie Islandią 1:2, co uznano za jedną z najbardziej dotkliwych porażek w historii ekipy "Trzech Lwów". Na konferencji prasowej trener Hodgson, który 9 sierpnia skończy 69 lat, ogłosił swoje rozstanie z reprezentacją.