Występujący przez wiele lat w Manchesterze United Irlandczyk Roy Keane największe zastrzeżenia miał odnośnie wyboru 19-letniego Bukayo Saki jako ostatniego strzelającego.

Reklama

Sterling i Grealish nie powinni byli po prostu siedzieć i pozwolić dzieciakowi strzelać przed nimi. Mają dużo większe doświadczenie, Sterling zdobywał trofea. Powinni byli wziąć ten ciężar na siebie - podkreślił Keane.

Były angielski obrońca Gary Neville stwierdził natomiast, że wybór strzelających powinien był być dokonany na długo przed meczem.

Należało nad tym od dawna pracować. Przeanalizować dane pod kątem tego, kto strzela najlepiej i na tej podstawie dokonać wyboru - powiedział.

Saka w meczu o stawkę nigdy wcześniej nie strzelał karnego.

Reklama

W finale Anglia prowadziła od drugiej minuty po golu Luke'a Shawa. W 67. wyrównał Leonardo Bonucci.

W serii "jedenastek" piłkarze obu drużyn pomylili się łącznie aż pięciokrotnie. W ekipie Włoch - Andrea Belotti i dość niespodziewanie "pewniak" Jorginho (oba strzały obronił Jordan Pickford), natomiast wśród Anglików karnych nie wykorzystali Marcus Rashford (słupek) oraz Jadon Sancho i Bukayo Saka, których strzały obronił Gianluigi Donnarumma.

Reklama

Co ciekawe, Rashforda i Sancho trener Southgate wpuścił do gry w 120. minucie, właśnie pod kątem rzutów karnych... Saka również zaczął finał jako rezerwowy.

Dla młodych następców (Sancho ma 21 lat, a Rashford 23) mimo niepowodzenia ciepłych słów nie szczędził były napastnik Alan Shearer.

Tym młodzieńcom za to, że podeszli do rzutów karnych należy się uznanie. Teraz będzie im ciężko, ale mam nadzieję, że przetrwają trudne chwile - zaznaczył.