Grupa B: Anglia - Iran 6:2 (3:0).

Bramki: 1:0 Jude Bellingham (35-głową), 2:0 Bukayo Saka (43), 3:0 Raheem Sterling (45+1), 4:0 Bukayo Saka (62), 4:1 Mehdi Taremi (65), 5:1 Marcus Rashford (71), 6:1 Jack Grealish (90), 6:2 Mehdi Taremi (90+13-karny).

Reklama

Żółta kartka - Iran: Alireza Jahanbakhsh, Morteza Pouraliganji.

Sędzia: Raphael Claus (Brazylia). Widzów: 45 334.

Anglia: Jordan Pickford - Kieran Trippier, John Stones, Harry Maguire (70. Eric Dier), Luke Shaw - Jude Bellingham, Declan Rice, Bukayo Saka (70. Marcus Rashford), Mason Mount (70. Phil Foden), Raheem Sterling (70. Jack Grealish) - Harry Kane (76. Callum Wilson).

Iran: Alireza Beiranvand (19. Seyed Hossein Hosseini) - Morteza Pouraliganji, Rouzbeh Cheshmi (46. Hossein Kanaani), Majid Hosseini - Sadegh Moharrami, Ahmad Noorollahi (77. Sardar Azmoun), Ali Karimi (46. Saeid Ezatolahi), Ehsan Hajsafi, Milad Mohammadi (63. Mehdi Torabi) - Mehdi Taremi, Alireza Jahanbakhsh (46. Ali Gholizadeh).

Na trybunach Khalifa International Stadium był obecny m.in. były reprezentant Anglii David Beckham. Przed tym spotkaniem wiele mówiło się o tym, czy Harry Kane zagra z tęczową opaską w imię solidarności ze społecznością LGBT. Ostatecznie kapitan reprezentacji Anglii zagrał z jednobarwną. Angielscy piłkarze uklękli na jedno kolano przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Reklama

Kontuzja irańskiego bramkarza

W 7. minucie Harry Maguire zamykał akcję po dośrodkowaniu, ale piłka po jego strzale trafiła w boczną siatkę. Po tej sytuacji na kilka minut przerwano mecz, gdyż bramkarz Alireza Beiranvand zderzył się z innym graczem reprezentacji Iranu. Golkiper nie był w stanie kontynuować gry i zastąpił go Hossein Hosseini.

Fatalne zderzenie irańskiego bramkarza ze swoim obrońcą / PAP/EPA / Ronald Wittek

W 27. min Bukayo Saka oddał pierwszy celny strzał, ale rezerwowy bramkarz reprezentacji Iranu bez problemu złapał piłkę. Po chwili Mason Mount trafił w boczną siatkę. Następnie piłka uderzyła w poprzeczkę po strzale głową Maguire'a.

Początek festiwalu strzeleckiego

Przewaga Anglików była coraz widoczniejsza i w 35. min objęli prowadzenie. Jude Bellingham strzelił gola głową po dośrodkowaniu Luke'a Shawa. 19-letni pomocnik pierwszy raz trafił do bramki w swoim 18. występie w barwach narodowych. Jedynym młodszym Anglikiem, który zdobył bramkę w MŚ był Michael Owen w 1998 roku - przeciwko Rumunii, mając 18 lat i 190 dni. Bellingham jest również pierwszym strzelcem gola na mundialu urodzonym w XXI wieku.

W 43. min Maguire zgrał głową piłkę po rzucie rożnym, a Bukayo Saka uderzył z woleja i umieścił ją w bramce. Po chwili Kane zagrał w pole karne, a Raheem Sterling strzelił gola na 3:0. Takim wynikiem zakończyła się pierwsza połowa, przedłużona przez sędziego o 14 minut.

W pierwszej części gry Anglicy wymienili aż 366 podań, natomiast Irańczycy tylko 46.

W 62. min Saka przeprowadził indywidualną akcję, minął kilku obrońców i strzelił gola na 4:0. Po chwili Irańczycy po serii podań zdobyli bramkę na 1:4, uzyskał ją Mehdi Taremi.

W 70. min trener Southgate zmienił czterech piłkarzy. Na boisko weszli Eric Dierc, Marcus Rashford, Jack Grealish i Phil Foden. Rashford zaledwie po 49 sekundach wpisał się na listę strzelców po solowej akcji.

Pod koniec meczu Anglicy przeprowadzili kontratak. Callum Wilson podał do czekającego w polu karnym Jacka Grealisha, który podwyższył na 6:1.

W doliczonym czasie Sardar Azmoun znalazł się oko w oko z bramkarzem i przegrał ten pojedynek. Jordan Pickford obronił jego strzał - piłka po jego interwencji trafiła w poprzeczkę. W 13. min doliczonego czasu Mehdi Taremi wykorzystał rzut karny i ustalił wynik spotkania na 2:6.

Anglicy drugi raz w historii strzelili sześć goli w mistrzowskim turnieju (MŚ i ME). W 2018 roku pokonali Panamę 6:1.

Gareth Southgate jako selekcjoner reprezentacji Anglii wygrał dziewiąty mecz w mistrzowskich turniejach i wyprzedził pod tym względem sir Alfa Ramseya, który prowadził drużynę w ośmiu wygranych meczach.