Chińczycy byli jedynym kontrkandydatem Poznania. Drugi konkurent, meksykańska Guadalajara z powodów finansowych wycofała swoją kandydaturę. Władze stolicy Wielkopolski przed wyjazdem do Kanady liczyły na sukces. Jednym z argumentów miał być fakt, że pierwsze letnie młodzieżowe IO odbędą się w Azji - w Singapurze. Stolica Wielkopolski postanowiła zwiększyć o 15 mln dolarów gwarancje finansowe - budżet igrzysk miał wynosić 65 mln dolarów. Oferta chińska była jednak niemal dwukrotnie wyższa - 117 mln dolarów.

Reklama

Jak powiedział PAP prezydent Poznania Ryszard Grobelny, MKOl nie kierował się kluczem geograficznym przy wyborze. "Gwarancje budżetowe okazały się decydującym czynnikiem. Tak to wynika przynajmniej z naszych kuluarowych rozmów, które przeprowadziliśmy tuż po głosowaniu. Przegraliśmy nieznacznie - 42:47, a więc gdyby trzech delegatów zmieniło swoje zdanie, to my byśmy otrzymali organizację igrzysk. Po znakomitej prezentacji Poznania nadzieje były ogromne. Niestety nie udało się" - mówił.

Poznańską kandydaturę wspierali m.in. minister sportu Adam Giersz, senator Marek Ziółkowski, rektor poznańskiej AWF Jerzy Smorawiński i członek MKOl Irena Szewińska. Była mistrzyni olimpijska jako reprezentant Polski, nie mogła jednak wziąć udziału w głosowaniu.

Grobelny nie chciał deklarować, czy Poznań ponownie będzie ubiegał się o organizację młodzieżowych IO. "Musimy zobaczyć w jakim kierunku będzie podążać ta impreza. Ideą miała być organizacja w mniejszych miastach, które nie są w stanie zorganizować seniorskich igrzysk. Jeśli to mają być ogromne imprezy organizowane za setki milionów dolarów, to umówmy się, nas na to po prostu nie stać" - dodał.

Reklama

Młodzieżowa olimpiada to nowy pomysł szefa MKOl Jacquesa Rogge. W igrzyskach w 2014 roku wystartuje ok. 3,5 tys. sportowców między 14 a 18 rokiem życia, którzy rywalizować będą w 26 dyscyplinach. Gospodarzem pierwszych letnich młodzieżowych IO w sierpniu tego roku będzie w Singapur. Zimowe igrzyska odbędą się w Innsbrucku w 2012 roku.