Program "Szachy w szkole" ma same plusy, pomoże dzieciom w lepszym rozwoju - podkreśliła minister sportu Joanna Mucha podczas spotkania z byłym mistrzem świata w tej królewskiej grze Garrim Kasparowem. Program pilotażowy ma szansę ruszyć w 2013 roku.

Reklama

Wybitny rosyjski szachista przyjechał do Polski na zaproszenie członka Komisji Sportu i Edukacji Parlamentu Europejskiego Piotra Borysa. To właśnie Parlament Europejski przyjął w marcu program "Szachy w szkole", rekomendującego unijnym krajom wprowadzenie go do systemów oświaty. Jednym z jego popularyzatorów jest Kasparow.

Są badania, które pokazują, że nauka gry w szachy pomaga młodym uczniom w lepszym przyswajaniu i porządkowaniu wiedzy, ale ma też wpływ na ich dalszą edukację, a nawet pomaga już w dorosłym zawodowym życiu. Dziesięć lat temu w USA wprowadzono do szkół szachy i teraz widać, jak wielki oddźwięk społeczny ma ten program. Również w Turcji, Armenii i wielu innych krajach - zaznaczył Kasparow.

Jestem bardzo pro, zwłaszcza, że z mojego punktu widzenia program ten ma same plusy, pomoże dzieciom w lepszym rozwoju, a na pewno znajdą się również talenty, oby na miarę pana Kasparowa, które będą w przyszłości sportowymi mistrzami - powiedziała minister Mucha.

W spotkaniu na temat wprowadzania szachów do szkół uczestniczyli także m.in. wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki i prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki.

Gdy połączymy wysiłek sportu i edukacji, wsparte takim autorytetem jak pan Kasparow oraz wiedzą praktyczną płynącą z Polskiego Związku Szachowego rzeczywiście program szachy w szkole może przynieść niezwykłe rezultaty - podkreślił Sielatycki.

Jeszcze w tym tygodniu ma powstać grupa robocza składająca się z pracowników obu ministerstw, a w przyszłym roku miałby ruszyć program pilotażowy.

Reklama

Kasparow, mistrz świata w latach 1985-1993, we wtorek weźmie udział w otwarciu hali sportowej w Zespole Szkół Społecznych im. Rady Europy w Lubinie, gdzie szachowa edukacja prowadzona jest od kilku lat. O godz. 14 spotka się z młodzieżą i w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu rozegra parę partii, podobnie jak trzy godziny później w klubie Polonia. Wieczorem w Kolegium Europy Wschodniej i Zakładu im. Ossolińskich porozmawia na temat sytuacji w Rosji. Natomiast w środę w Sejmie będzie gościem Parlamentarnego Zespołu Szachowego.

Kasparow urodził się 13 kwietnia 1963 roku w Baku. Szachami zainteresował się bardzo wcześnie, za sprawą rodziców. Jego pierwszym sukcesem na arenie międzynarodowej było zwycięstwo w turnieju arcymistrzowskim w Banja Luce w 1979 roku. Do historii przeszły pojedynki Kasparowa z Anatolijem Karpowem o mistrzostwo świata.

10 marca 2005 roku, po zwycięstwie w prestiżowym turnieju w Linares, Kasparow oficjalnie ogłosił zakończenie kariery zawodowego szachisty. Później zaangażował się w działalność polityczną. Jest liderem opozycyjnego Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego.