Piłkarskie mistrzostwa Europy
Pod wodzą holenderskiego trenera Leo Beenhakkera piłkarska reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii wystąpiła w mistrzostwach Europy - w Austrii i Szwajcarii. Polacy zawiedli jednak kibiców - zdobyli zaledwie jeden punkt. Przegrali inauguracyjne spotkanie z Niemcami 0:2, następnie zaledwie zremisowali z Austrią 1:1 i na zakończenie ulegli Chorwacji 0:1. Jedyną bramkę dla "biało-czerwonych" zdobył naturalizowany Brazylijczyk Roger Guerreiro. Oprócz niego na pochwałę zasłużył jeszcze bramkarz Artur Boruc.
Korupcja zatacza coraz szersze kręgi
Coraz szersze kręgi zatacza trwająca od maja 2005 roku afera korupcyjna w polskim futbolu. Liczba zatrzymanych wzrosła już do 180, a wśród nich pojawiają coraz głośniejsze nazwiska.
Wiosną zatrzymany został m.in. były piłkarz reprezentacji Polski, a później trener Polonii i Legia Warszawa, Widzewa Łódź Dariusz W. Z kolei jesienią zarzuty korupcyjne usłyszał były szkoleniowiec polskiej reprezentacji i poseł na Sejm Janusz W. oraz uchodzący za najlepszego polskiego arbitra, mający duże szanse na prowadzenie meczów w mistrzostwach świata w RPA w 2010 roku Grzegorz G.
Kary za korupcję dotknęły również kolejne kluby. Z ekstraklasy zostały zdegradowane Korona Kielce i Zagłębie Lubin, a wykonanie identycznej decyzji wobec Widzewa Łódź wstrzymała decyzja Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOL o przedawnieniu czynów.
Kurator i wybory w PZPN
Sprawa korupcji na kilka dni znalazła się na dalszym planie w wyniku decyzji Trybunału Arbitrażowego działającego przy PKOl, który 29 września powołał kuratora Polskiego Związku Piłki Nożnej w osobie Roberta Zawłockiego. Stało się to na wniosek Ministerstwa Sportu i Turystyki, które zarzuciło władzom związkowym uchybienia w procesie wprowadzania zmian w statucie PZPN.
Ten fakt sprowokował ultimatum Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej oraz Europejskiej Unii Piłkarskiej, które zagroziły zawieszeniem polskiej reprezentacji i klubów w rozgrywkach firmowanych przez FIFA i UEFA, a także odebraniem praw do organizacji mistrzostw Europy w 2012 roku.
Po kilkudniowych utarczkach słownych oraz wymianach pism i argumentów zawarto kompromis, w wyniku którego minister sportu Mirosław Drzewiecki i władze PZPN-u zgodziły się, by rozwiązanie w sporze znalazła Niezależna Komisja Wyborcza kierowana przez prof. Michała Kleibera. Kuratora wycofano.
Pod hasłami naprawy polskiego futbolu 30 października wybrano nowe władze PZPN, a prezesem został król strzelców mistrzostw świata z 1974 roku i były senator RP Grzegorz Lato. W pierwszej turze osiągnął bezwzględną większość - 57 ze 112 głosów delegatów. Pokonał Zdzisław Kręcinę - 36 głosów i Zbigniewa Bońka - 19.
Kubica mistrzem jest!
Robert Kubica w 18 startach w Formule 1 siedmiokrotnie znalazł się na podium, a 8 czerwca odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze, triumfując w Grand Prix Kanady. Polak długo bronił trzeciej pozycji w klasyfikacji mistrzostw świata kierowców. Przegrał jednak walkę o podium o jeden punkt z Finem Kimim Raikkonenem podczas kończącej sezon GP Brazylii. Był to przede wszystkim skutek kłopotów technicznych, z jakimi zmagał się jego zespół w drugiej części sezonu.
Odeszła Agata Mróz
4 czerwca nie tylko siatkówka, ale i cały polski sport pogrążył się w smutku po śmierci 26-letniej Agaty Mróz-Olszewskiej. Zmarła niespełna miesiąc po przeszczepie szpiku kostnego, przegrywając walkę z chorobą, jaka towarzyszyła jej od 17. roku życia.
Mróz była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce, a największe jej sukcesy to złote medale Mistrzostw Europy w 2003 i 2005 roku.
Igrzyska olimpijskie
Reprezentacja olimpijska jechała do Pekinu z bardzo dużymi oczekiwaniami, jednak bilans to tylko trzy złote, sześć srebrnych i jeden brązowy medal. Szczególny niedosyt pozostał po nieudanych występach ekipy pływaków.
Zawiedli przede wszystkim medaliści poprzednich igrzysk i mistrzostw świata: Otylia Jędrzejczak, Mateusz Sawrymowicz i Paweł Korzeniowski, który w marcowych mistrzostwach Europy w Eindhoven zdobył złoty medal na 200 metrów stylem motylkowym.
Tytuły mistrzowskie podczas igrzysk w Pekinie wywalczyli w gimnastyce artystycznej Leszek Blanik w skoku, na stadionie lekkoatletycznym Tomasz Majewski w pchnięciu kulą, a na torze wioślarskim czwórka podwójna w składzie: Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski.
O krok od złota była czwórka bez sternika wagi lekkiej - Paweł Rańda, Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys i Łukasz Pawłowski, podobnie jak w ciężarach Szymon Kołecki, który prowadził po rwaniu w kategorii 94 kg, ale słabiej wypadł w podrzucie i musiał zadowolić się srebrnym krążkiem.
Powodów do narzekań na pewno nie miała Maja Włoszczowska, która stanęła na drugim stopniu podium w cross country w kolarstwie górskim, kajakarska osada K2 Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk w rywalizacji na 500 metrów, dyskobol Piotr Małachowski oraz drużyna szpadzistów w składzie Tomasz Motyka, Radosław Zawrotniak, Adam Wiercioch i Robert Andrzejuk.
Największy wybuch radości towarzyszył jednak zdobyciu jedynego brązowego medalu przez zapaśniczkę Agnieszkę Wieszczek w kategorii 72 kg.
Przykry epilog największej tegorocznej imprezy sportowej nastąpił 11 grudnia, gdy Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdyskwalifikował za stosowanie dopingu Adama Seroczyńskiego, pozbawiając go czwartego miejsca w kajakowym wyścigu K2 na 1000 m. Jednocześnie MKOl zdecydował o wykluczeniu go z kolejnych igrzysk w Londynie w 2012 roku.
Tenis nie tylko Radwańską stoi
Rok 2008 przyniósł spore ożywienie w polskim tenisie, szczególnie w kobiecym, a jego pierwszą odsłoną był styczniowy Australian Open. W Melbourne Agnieszka Radwańska dotarła po raz pierwszy w karierze do ćwierćfinału w Wielkim Szlemie. Natomiast Marta Domachowska odpadła w 1/8 finału, po tym, jak przebiła się do turnieju głównego z eliminacji.
Radwańska w sierpniu osiągnęła dziewiątą pozycję na świecie, a w końcówce roku spadła o jedną lokatę. Odniosła trzy zwycięstwa w cyklu WTA Tour: w lutym na twardej nawierzchni w Pattai, w maju na kortach ziemnych w Stambule, a w czerwcu na trawie w Eastbourne.
Tradycyjnie już dobrze na jesieni spisywali się Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, którzy w październiku triumfowali w imprezie rangi Masters Series ATP w Madrycie i zakwalifikowali się po raz drugi w karierze do prestiżowego Masters Cup. W Szanghaju, w gronie ośmiu najlepszych debli sezonu, wygrali dwa mecze w grupie i dotarli do półfinału.
Sikora królem zimy jest
W 2008 roku odrodziły się też dyscypliny zimowe, a najwięcej radości sprawił kibicom Tomasz Sikora, który w końcówce poprzedniego sezonu dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium w zawodach Pucharu Świata w biathlonie: w Oberhofie i Chanty Mansijsku. Wysoką formę Sikora prezentuje również na początku nowej rywalizacji pucharowej, bowiem 7 grudnia odniósł piąte zwycięstwo w karierze, triumfując w biegu na dochodzenie w szwedzkim Oestersund, gdzie był też drugi w sprincie. Tydzień później zajął też trzecie miejsce w Hochfilzen.
Do czołówki PŚ w biegach narciarskich na dobre dołączyła Justyna Kowalczyk, która w pierwszych miesiącach roku pięciokrotnie stanęła na podium, w tym 22 stycznia odniosła zwycięstwo w biegu na dochodzenie we włoskiej miejscowości Cammore. Sezon zakończyła ostatecznie na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej, a w obecnej rywalizacji regularnie zajmuje miejsca w czołowej dziesiątce. Dobre wyniki Kowalczyk i Sikory muszą zrekompensować kibicom niezbyt udane starty Adama Małysza i całej ekipy skoczków narciarskich.
Adamek mistrzem świata
Drugi tytuł mistrza świata w zawodowej karierze wywalczył bokser Tomasz Adamek. W Newark pod Nowym Jorkiem pokonał niejednogłośnie na punkty Steve'a Cunninghama i odebrał mu pas organizacji IBF w wadze junior ciężkiej (Amerykanin zdetronizował byłego mistrza - Krzysztofa Włodarczyka). Wcześniej Adamek był czempionem w kategorii półciężkiej.
Czerkawski zszedł z lodu
W lipcu oficjalne zakończenie kariery ogłosił Mariusz Czerkawski, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego hokeja na lodzie. 26-letni hokeista w 1994 roku zadebiutował w NHL w klubie Boston Bruins, a w sumie w lidze rozegrał 745 meczów, zdobywając w nich 435 punkty, w tym 215 bramek i 220 asyst. W 2000 roku uczestniczył w Meczu Gwiazd w Toronto.