Piłkarskie mistrzostwa Europy

Pod wodzą holenderskiego trenera Leo Beenhakkera piłkarska reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii wystąpiła w mistrzostwach Europy - w Austrii i Szwajcarii. Polacy zawiedli jednak kibiców - zdobyli zaledwie jeden punkt. Przegrali inauguracyjne spotkanie z Niemcami 0:2, następnie zaledwie zremisowali z Austrią 1:1 i na zakończenie ulegli Chorwacji 0:1. Jedyną bramkę dla "biało-czerwonych" zdobył naturalizowany Brazylijczyk Roger Guerreiro. Oprócz niego na pochwałę zasłużył jeszcze bramkarz Artur Boruc.

Reklama

Korupcja zatacza coraz szersze kręgi

Coraz szersze kręgi zatacza trwająca od maja 2005 roku afera korupcyjna w polskim futbolu. Liczba zatrzymanych wzrosła już do 180, a wśród nich pojawiają coraz głośniejsze nazwiska.

Wiosną zatrzymany został m.in. były piłkarz reprezentacji Polski, a później trener Polonii i Legia Warszawa, Widzewa Łódź Dariusz W. Z kolei jesienią zarzuty korupcyjne usłyszał były szkoleniowiec polskiej reprezentacji i poseł na Sejm Janusz W. oraz uchodzący za najlepszego polskiego arbitra, mający duże szanse na prowadzenie meczów w mistrzostwach świata w RPA w 2010 roku Grzegorz G.

Kary za korupcję dotknęły również kolejne kluby. Z ekstraklasy zostały zdegradowane Korona Kielce i Zagłębie Lubin, a wykonanie identycznej decyzji wobec Widzewa Łódź wstrzymała decyzja Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOL o przedawnieniu czynów.

Kurator i wybory w PZPN

Reklama

Sprawa korupcji na kilka dni znalazła się na dalszym planie w wyniku decyzji Trybunału Arbitrażowego działającego przy PKOl, który 29 września powołał kuratora Polskiego Związku Piłki Nożnej w osobie Roberta Zawłockiego. Stało się to na wniosek Ministerstwa Sportu i Turystyki, które zarzuciło władzom związkowym uchybienia w procesie wprowadzania zmian w statucie PZPN.

Ten fakt sprowokował ultimatum Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej oraz Europejskiej Unii Piłkarskiej, które zagroziły zawieszeniem polskiej reprezentacji i klubów w rozgrywkach firmowanych przez FIFA i UEFA, a także odebraniem praw do organizacji mistrzostw Europy w 2012 roku.

Po kilkudniowych utarczkach słownych oraz wymianach pism i argumentów zawarto kompromis, w wyniku którego minister sportu Mirosław Drzewiecki i władze PZPN-u zgodziły się, by rozwiązanie w sporze znalazła Niezależna Komisja Wyborcza kierowana przez prof. Michała Kleibera. Kuratora wycofano.

Pod hasłami naprawy polskiego futbolu 30 października wybrano nowe władze PZPN, a prezesem został król strzelców mistrzostw świata z 1974 roku i były senator RP Grzegorz Lato. W pierwszej turze osiągnął bezwzględną większość - 57 ze 112 głosów delegatów. Pokonał Zdzisław Kręcinę - 36 głosów i Zbigniewa Bońka - 19.

Kubica mistrzem jest!

Robert Kubica w 18 startach w Formule 1 siedmiokrotnie znalazł się na podium, a 8 czerwca odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze, triumfując w Grand Prix Kanady. Polak długo bronił trzeciej pozycji w klasyfikacji mistrzostw świata kierowców. Przegrał jednak walkę o podium o jeden punkt z Finem Kimim Raikkonenem podczas kończącej sezon GP Brazylii. Był to przede wszystkim skutek kłopotów technicznych, z jakimi zmagał się jego zespół w drugiej części sezonu.

Odeszła Agata Mróz

4 czerwca nie tylko siatkówka, ale i cały polski sport pogrążył się w smutku po śmierci 26-letniej Agaty Mróz-Olszewskiej. Zmarła niespełna miesiąc po przeszczepie szpiku kostnego, przegrywając walkę z chorobą, jaka towarzyszyła jej od 17. roku życia.

Mróz była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce, a największe jej sukcesy to złote medale Mistrzostw Europy w 2003 i 2005 roku.

Igrzyska olimpijskie

Reprezentacja olimpijska jechała do Pekinu z bardzo dużymi oczekiwaniami, jednak bilans to tylko trzy złote, sześć srebrnych i jeden brązowy medal. Szczególny niedosyt pozostał po nieudanych występach ekipy pływaków.

Zawiedli przede wszystkim medaliści poprzednich igrzysk i mistrzostw świata: Otylia Jędrzejczak, Mateusz Sawrymowicz i Paweł Korzeniowski, który w marcowych mistrzostwach Europy w Eindhoven zdobył złoty medal na 200 metrów stylem motylkowym.

Tytuły mistrzowskie podczas igrzysk w Pekinie wywalczyli w gimnastyce artystycznej Leszek Blanik w skoku, na stadionie lekkoatletycznym Tomasz Majewski w pchnięciu kulą, a na torze wioślarskim czwórka podwójna w składzie: Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski.

O krok od złota była czwórka bez sternika wagi lekkiej - Paweł Rańda, Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys i Łukasz Pawłowski, podobnie jak w ciężarach Szymon Kołecki, który prowadził po rwaniu w kategorii 94 kg, ale słabiej wypadł w podrzucie i musiał zadowolić się srebrnym krążkiem.

Powodów do narzekań na pewno nie miała Maja Włoszczowska, która stanęła na drugim stopniu podium w cross country w kolarstwie górskim, kajakarska osada K2 Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk w rywalizacji na 500 metrów, dyskobol Piotr Małachowski oraz drużyna szpadzistów w składzie Tomasz Motyka, Radosław Zawrotniak, Adam Wiercioch i Robert Andrzejuk.

Największy wybuch radości towarzyszył jednak zdobyciu jedynego brązowego medalu przez zapaśniczkę Agnieszkę Wieszczek w kategorii 72 kg.

Przykry epilog największej tegorocznej imprezy sportowej nastąpił 11 grudnia, gdy Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdyskwalifikował za stosowanie dopingu Adama Seroczyńskiego, pozbawiając go czwartego miejsca w kajakowym wyścigu K2 na 1000 m. Jednocześnie MKOl zdecydował o wykluczeniu go z kolejnych igrzysk w Londynie w 2012 roku.

Tenis nie tylko Radwańską stoi

Rok 2008 przyniósł spore ożywienie w polskim tenisie, szczególnie w kobiecym, a jego pierwszą odsłoną był styczniowy Australian Open. W Melbourne Agnieszka Radwańska dotarła po raz pierwszy w karierze do ćwierćfinału w Wielkim Szlemie. Natomiast Marta Domachowska odpadła w 1/8 finału, po tym, jak przebiła się do turnieju głównego z eliminacji.

Radwańska w sierpniu osiągnęła dziewiątą pozycję na świecie, a w końcówce roku spadła o jedną lokatę. Odniosła trzy zwycięstwa w cyklu WTA Tour: w lutym na twardej nawierzchni w Pattai, w maju na kortach ziemnych w Stambule, a w czerwcu na trawie w Eastbourne.

Tradycyjnie już dobrze na jesieni spisywali się Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, którzy w październiku triumfowali w imprezie rangi Masters Series ATP w Madrycie i zakwalifikowali się po raz drugi w karierze do prestiżowego Masters Cup. W Szanghaju, w gronie ośmiu najlepszych debli sezonu, wygrali dwa mecze w grupie i dotarli do półfinału.

Sikora królem zimy jest

W 2008 roku odrodziły się też dyscypliny zimowe, a najwięcej radości sprawił kibicom Tomasz Sikora, który w końcówce poprzedniego sezonu dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium w zawodach Pucharu Świata w biathlonie: w Oberhofie i Chanty Mansijsku. Wysoką formę Sikora prezentuje również na początku nowej rywalizacji pucharowej, bowiem 7 grudnia odniósł piąte zwycięstwo w karierze, triumfując w biegu na dochodzenie w szwedzkim Oestersund, gdzie był też drugi w sprincie. Tydzień później zajął też trzecie miejsce w Hochfilzen.

Do czołówki PŚ w biegach narciarskich na dobre dołączyła Justyna Kowalczyk, która w pierwszych miesiącach roku pięciokrotnie stanęła na podium, w tym 22 stycznia odniosła zwycięstwo w biegu na dochodzenie we włoskiej miejscowości Cammore. Sezon zakończyła ostatecznie na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej, a w obecnej rywalizacji regularnie zajmuje miejsca w czołowej dziesiątce. Dobre wyniki Kowalczyk i Sikory muszą zrekompensować kibicom niezbyt udane starty Adama Małysza i całej ekipy skoczków narciarskich.

Adamek mistrzem świata

Drugi tytuł mistrza świata w zawodowej karierze wywalczył bokser Tomasz Adamek. W Newark pod Nowym Jorkiem pokonał niejednogłośnie na punkty Steve'a Cunninghama i odebrał mu pas organizacji IBF w wadze junior ciężkiej (Amerykanin zdetronizował byłego mistrza - Krzysztofa Włodarczyka). Wcześniej Adamek był czempionem w kategorii półciężkiej.

Czerkawski zszedł z lodu

W lipcu oficjalne zakończenie kariery ogłosił Mariusz Czerkawski, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego hokeja na lodzie. 26-letni hokeista w 1994 roku zadebiutował w NHL w klubie Boston Bruins, a w sumie w lidze rozegrał 745 meczów, zdobywając w nich 435 punkty, w tym 215 bramek i 220 asyst. W 2000 roku uczestniczył w Meczu Gwiazd w Toronto.