PKOl nie zamierza zgodzić się na podwyżkę
Według PKOl, w uzasadnieniu podwyżki podano, że nieruchomość wykorzystywana jest wyłącznie na cele usługowe, niezgodne z przeznaczeniem.
Od 20 lat PKOl niezmienne prowadzi w budynku Centrum Olimpijskiego taką samą działalność. Głównie jest to działalność statutowa, związana ze sportowymi oraz edukacyjnymi celami PKOl. Mieści się tu Muzeum Sportu i Turystki. Dodatkowo prowadzona jest także galeria sztuki. Prowadzimy zajęcia edukacyjne z dziećmi, jest niekomercyjne kino, które także wykorzystujemy w celach edukacyjnych. Swoje siedziby za chwilę będzie tu miało także kilka związków sportowych - oświadczył Marek Pałus, sekretarz generalny PKOl.
Nikt z ratusza tego nie kontrolował, nie pytał PKOl o prowadzoną działalność. Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że nie jest to decyzja merytoryczna – dodał Pałus.
PKOl już zapowiedział, że nie zamierza się z tą podwyżką zgodzić. Stołeczny ratusz może wnieść powództwo do sądu powszechnego o ustalenie nowej stawki.
Kontrola Trzaskowskiego dobiega końca
Niejasności finansowe, dotyczące m.in. prezesa Radosława Piesiewicza, który w przeciwieństwie do swoich poprzedników nie pełni tej funkcji społecznie, oraz związane z pośrednictwem PKOl przy zawieraniu umów sponsorskich ze związkami sportowymi, sprawiły, że kolejni mecenasi polskiego sportu zaczęli wypowiadać umowy PKOl. Sprawy finansowe, w tym wydatkowanie środków budżetowych czy pozyskanych ze spółek Skarbu Państwa, są też przedmiotem kontroli zewnętrznych, m.in. Krajowej Administracji Skarbowej i Najwyższej Izba Kontroli.
W PKOl dobiega końca kontrola zlecona przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Zarząd PKOl został zobowiązany do złożenia wyjaśnień oraz przedstawienia dokumentów w zakresie zgodności działalności organizacji z przepisami prawa i postanowieniami statutu.
Minister sportu oczekuje rozliczeń
Po igrzyskach w Paryżu minister Sławomir Nitras poinformował, że jego resort oraz spółki Skarbu Państwa w latach 2022-24 przekazały PKOl ponad 92 mln złotych na przygotowania, natomiast polskie związki sportowe w dyscyplinach olimpijskich w tym samym czasie z budżetu państwa otrzymały prawie 786 mln.
Szef resortu oczekiwał szczegółowych rozliczeń ze strony PKOl. Te zostały zawarte w raporcie, który PKOl upublicznił 30 września podczas konferencji prasowej.