Argentyńczycy i Hiszpanie to jedyne zespoły niepokonane w mundialu - mają po siedem zwycięstw. Obydwie ekipy pokonały też Polskę - zespół z Ameryki Płd. w drugiej fazie rozgrywek grupowych, a Hiszpanie w ćwierćfinale.

Reklama

Do zwycięstwa nad Francją, która +wyrzuciła+ z walki o medale obrońcę tytułu USA, poprowadził Argentyńczyków 39-letni Luis Scola. Zawodnik, który w mistrzostwach występuje piąty raz, uzyskał double-double - 28 punktów i 13 zbiórek.

Argentyna to pierwszy mistrz globu z 1950 roku w turnieju, którego była gospodarzem. W kolekcji trofeów z najważniejszych imprez międzynarodowych ma olimpijskie złoto z Aten (2004) i brąz z Pekinu (2008), a także wicemistrzostwo świata (2002) z Indianapolis.

Hiszpania to brązowy medalista igrzysk w Rio de Janeiro oraz trzykrotny wicemistrz olimpijski (1984, 2008 i 2012) oraz mistrz świata z 2006 roku z Japonii.

Decydująca faza turnieju rozgrywana jest w Pekinie. W sobotę o godz. 10 Polacy zagrają z Amerykanami o siódme miejsce. O piątą lokatę rywalizować będą Serbowie i Czesi.