Już w pierwszym dniu zawodów 22 osoby uzyskały wyniki lepsze od minimów kwalifikacyjnych na mistrzostwa Europy w szwedzkim Gavle. W niedzielę uczyniło to kolejnych 11 młodych lekkoatletów.

Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk), mający już w tym sezonie wynik dający prawo startu w mistrzostwach świata seniorów, potwierdził dobrą dyspozycję dwukrotnie przekraczając 80 metrów. Zdecydowanie wygrał rzut oszczepem (80,79), o ponad 10 m wyprzedzając następnego zawodnika.

Na wysokim poziomie stały także konkurencje sprinterskie. W biegu płotkarek na 100 m tytuł mistrzyni Polski do lat 23 obroniła Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków) ze świetnym wynikiem 13,00. Pozostałe medalistki Klaudia Wojtunik (Resovia Rzeszów) - 13,21 oraz Zuzanna Hulisz (MKL Toruń) - 13,46 poprawiły w finale swoje "życiówki", podobnie jak czwarta na mecie Anna Szymańska (Skra Warszawa) - 13,53, a w eliminacjach również Anna Golczewska (UKS Sprint 2020 Warszawa) - 13,62. Wszystkie wypełniły minima na młodzieżowe mistrzostwa Europy (13,65).

W biegu na 100 m, pod nieobecność Ewy Swobody, zwyciężyła Martyna Kotwiła (RLTL ZTE Radom) - 11,51, przed Marleną Golą (Podlasie Białystok) - 11,52 i Jagodą Mierzyńską (AZS AWF Wrocław) - 11,72. Cała trójka uzyskała kwalifikacje na kontynentalny czempionat młodzieżowców.

Dobre rezultaty uzyskali też sprinterzy. Aż pięciu finalistów pobiegło szybciej niż wynosi minimum na MME, ale w tym przypadku wielce pomocny był silny wiatr, wiejący z prędkością 4,4 m/s. Zwyciężył Adam Balcerek (OŚ AZS Poznań) - 10,30 przed Adrianem Brzezińskim (MKL Toruń) - 10,36 oraz Łukaszem Żakiem (AZS AWF Krakw) i Rafałem Pająkiem (MKS Czechowice-Dziedzice) - obaj 10,37. Piąty na mecie Jakub Gałandziej (OŚ AZS Poznań) też uzyskał 10,37, ale był o 0,004 sek wolniejszy od brązowych (ex aequo) medalistów.

Tytuły mistrzyń kraju do lat 23 obroniły w sobotę jedna z "Aniołków Matusińskiego" Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław) w biegu na 400 m oraz oszczepniczka Klaudia Maruszewska (AZS UWM Olsztyn) - obydwie z wynikami uprawniającymi je do startu w Gavle.

Niespodziankę sprawiła specjalizująca się w wieloboju Adrianna Sułek (Zawisza Bydgoszcz), która wygrała skok wzwyż pokonując poprzeczkę na wysokości 1,84 m - to jej rekord życiowy i wypełniona norma na MME.

W pchnięciu kulą nieobecność startującego w Diamentowej Lidze Konrada Bukowieckiego wykorzystał 21-letni wicemistrz świata juniorów sprzed dwóch lat, reprezentant AZS UMCS Lublin Szymon Mazur rezultatem 18,32 m zapewniając sobie przepustkę do Gavle.

Konkurs rzutu młotem bez problemów wygrała zaliczająca się do europejskiej czołówki niespełna 22-letnia Aleksandra Śmiech (Agros Zamość) - 64,00 m.

Niedzielne zmagania rozpoczęli tyczkarze, wśród których zwyciężył kontynuujący rodzinne tradycje 20-letni Sebastian Chmara (Zawisza Bydgoszcz), syn Sebastiana m.in. halowego mistrza świata i Europy w siedmioboju. Na lubelskiej skoczni junior Chmara wynikiem 5,00 m ustanowił rekord życiowy.

Dobrą dyspozycję potwierdzili w niedzielę sprinterki i sprinterzy. Wśród pań na 200 m ponownie złoto wywalczyła Martyna Kotwiła - 23,53 przed Marleną Golą - 23,66, zaś wśród mężczyzn zmieniła się kolejność, bo wygrał Adrian Brzeziński - 21,03, o 0,05 s wyprzedzając Adama Balcerka.

Po dwa mistrzowskie tytuły zdobyli w Lublinie średniodystansowcy Natalia Gulczyńska (MKL Szczecin) i Mateusz Borkowski (RKS Łdź) wygrywając w sobotę biegi na 1500 m, a dzień później na 800 m.

Dobrą formę zaprezentowali skoczkowie wzwyż Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) i Grant Szałek (SKLA Sopot) wypełniając minima na MME (2,16). Zwyciężył ten pierwszy, skacząc 2,27. Normy kwalifikacyjne (7,60) wypełnili też skoczkowie w dal Bartosz Chojnowski (Podlasie Białystok) - 7,64 i Mateusz Różański (AZS PWSZ w Tarnowie) - 7,63.

"Ponieważ w niektórych konkurencjach więcej niż troje zawodników uzyskało już minima na młodzieżowe mistrzostwa Europy w Gavle, właśnie medale zdobyte tu w Lublinie będą decydowały o tym, kto znajdzie się w reprezentacyjnej ekipie. Do Szwecji pojedzie ok. 50 sportowców i jestem przekonany, że sprawią nam dużo radości" - podkreślił wiceprezes Osik.

36. PZLA Mistrzostwa Polski U-23 poprzedziła w sobotę minuta ciszy poświęcona pamięci zmarłej dokładnie rok temu najwybitniejszej polskiej lekkoatletki Ireny Szewińskiej.