Nagroda składa się z odznaczenia państwowego i pieniędzy (wysokość stanowi ścisłą tajemnicę), a jej wręczenie odbywa się zawsze w dniu urodzin następczyni szwedzkiego tronu Victorii, 14 lipca w letniej posiadłości rodziny królewskiej na wyspie Oeland. Ma prestiż i rangę równą najważniejszemu szwedzkiemu wyróżnieniu sportowemu, przyznawanemu od 1925 roku przez "Svenska Dagbladet", złotemu medalowi dla sportowca roku.

Reklama

Duplantis 8 lutego w Toruniu pokonał wysokość 6.17 poprawiając rekord świata Francuza Renaud Lavillenie, a w tydzień później w Glasgow uzyskał 6.18 co dla kapituły nagrody było osiągnięciem „wyjątkowym i co najmniej spektakularnym”.

Pierwszym laureatem "Stypendium księżniczki Victorii" był alpejczyk Ingemar Stenmark. Na liście laureatów znajduje się wiele znanych nazwisk m.in. piłkarze Henrik Larsson (2007) i Tomas Brolin (1995), pływacy Lars Froelander (1999) i Therese Alshammar (2000), biathlonistka Magdalena Forsberg (1998) i skoczek wzwyż Patrik Sjoeberg (1985), kolarka górska Jenny Rissveds (2017) i sztafety narciarskie męska i żeńska, które zdobyły złote medale zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi (2014).

Biegaczka narciarska Charlotte Kalla, laureatka w roku 2010 i 2014 (w sztafecie) podkreśliła: "Jest to naprawdę szczególna nagroda, ciesząca się ogromnym prestiżem wśród szwedzkich sportowców. Fakt, że rodzina królewska jeździ na zawody i nas dopinguje świadczy o jej wielkim zaangażowaniu w sport”.

„To ogromny zaszczyt znaleźć się w gronie najlepszych szwedzkich sportowców i to w tak młodym wieku jak ja” - powiedział 19-letni tyczkarz.

Media przypomniały, że pomimo swojej rangi nie każdy szwedzki sportowiec uważa nagrodę za ważną i w 2015 roku miał ją otrzymać Zlatan Ibrahimowic, lecz oświadczył, że nie ma czasu na przyjazd na Oeland i spotkanie z księżniczką.

"Według regulaminu nagrody pytamy nominowanych, czy będą mogli być obecni na urodzinach księżniczki i osobiście odebrać nagrodę. To bardzo ważne wymaganie, lecz Ibrahimovic, który był pierwszy na liście odpowiedział nam, że termin mu nie odpowiada, więc automatycznie odpadł" - wyjaśnił dyrektor obchodów "Dnia Victorii" i przewodniczący kapituły Kay Wiestal.

Szwedzkie media skomentowały, że decydując się na odmowę przyjęcia tej nagrody piłkarz pozostawił po sobie ogromny niesmak, ponieważ w ten sposób obraził księżniczkę - i chyba nie jest to zbieg okoliczności, że właśnie od tego roku jego popularność w Szwecji zaczęła spadać napisał dziennik „Aftonbladet”.

Nagrodę za rok 2015 otrzymała pływaczka Sarah Sjoestroem.

Duplantis przyleciał już do Szwecji z USA, gdzie przebywał u rodziców od początku marca i potwierdził, że będzie obecny podczas urodzin księżniczki.

W międzyczasie, 11 czerwca wystartuje na mityngu „Bislett Games” w Oslo nazwanym z powodu restrykcyjnej formuły bez publiczności i z ograniczoną liczbą zawodników spowodowanej epidemią koronawirusa jako „The Impossible Games”.