"Starania o możliwość dostarczenia sprzętu rozpoczęły się już w październiku 2010 roku i bardzo szybko udało się osiągnąć porozumienie z komitetem organizacyjnym mistrzostw. "Mamy produkty najlepszej klasy, a dodatkowo przy montażu nie niszczymy lodowisk w halach, gdzie rozgrywane są spotkania" - mówił prezes firmy Huck Polska i generalny menedżer Sport Transfer Jan Bałuk.

Reklama

To właśnie lód w halach m.in. w Malmoe, Goeteborgu i Joenkoeping okazał się największym wyzwaniem dla inżynierów, którzy musieli znaleźć sposób na zamontowanie bramek bez konieczności jego roztapiania. "W tradycyjnych bramkach słupki wkłada się w specjalne tuleje znajdujące w podłodze. Szwedzi nie zgodzili się jednak na rozmrożenie lodu, a dodatkowo wydrążenie 50 cm otworu na słupek zniszczyłoby aparaturę chłodzącą" - tłumaczył prezes.

Specjaliści opracowali więc nowy sposób montowanie bramek. Słupki stoją na wykładzinie, ale za pomocą śrub są przymocowane do specjalnych metalowych płyt położonych bezpośrednio na lodzie, na których dodatkowo znajdują się jeszcze warstwy izolacyjne. "W ten sposób uzyskaliśmy dokładnie taką samą stabilność jak przy tradycyjnym montażu bramek" - podkreślił Bałuk.

Firma otrzymała także pochwały od organizatorów za wybór kolorów bramek (biało-niebieskie - przyp. PAP) i siatek (żółty - przyp. PAP), które odnoszą się do flagi narodowej Szwecji. "Same siatki też są wyjątkowe. Zamiast tradycyjnych kwadratowych oczek mają bowiem kształt plastrów miodu. Chwytaki w bramkach są już kwadratowe, ale za to bardzo drobne. To bardzo pomaga bramkarzom, bo przy silnym rzucie piłka często zaplątywała się w siatkę i ciężko było ja wyciągnąć, a dzięki naszemu rozwiązaniu spada ona tuż przy nogach zawodnika" - zaznaczył prezes.

Wszystkie bramki i siatki są montowane przez specjalistów z obu firm, którzy sprawdzają je także przed każdym meczem. Dla pracowników oznacza to kilkukrotne wyjazdy do Szwecji. "Obecnie jedziemy tam już po raz trzeci" - dodał Bałuk.

Huck Polska to krajowy oddział niemieckiej firmy Huck, która działa od niemal 50 lat i dostarcza siatki nie tylko w piłce ręcznej, ale również m.in. w piłce nożnej, siatkówce, pracach budowlanych i w przemyśle.

Na siatkach Hucka polskie siatkarki zdobyły brązowy medal ME 2009, z kolei siatki do piłki nożnej były wykorzystywane podczas MŚ 2006 w Niemczech oraz ME 2008 w Austrii i Szwajcarii.

Działający od prawie 20 lat Sport Transfer jest z kolei m.in. dostawcą bramek piłkarskich i kabin dla zawodników oraz bramek dla programu Orlik 2012, jest także partnerem technicznym World Touru FIVB w siatkówce plażowej w Mysłowicach. Stale współpracuje również ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce. Firma dostarczyła sprzęt m.in. dla polskiej reprezentacji podczas ME koszykarzy w 2009 roku. Jest też oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem Spaldinga na Europę.

Reklama