Na niecałe pół roku przed igrzyskami znane są nazwiska siedmiu polskich żeglarzy, którzy wystartują w regatach olimpijskich. Pierwsza imienna kwalifikacja olimpijska została zdobyta jeszcze w 2015 roku przez Kacpra Ziemińskiego w klasie Laser. Kolejne powędrowały do: Małgorzaty Białeckiej i Piotra Myszki w klasie RS:X, Pawła Kołodzińskiego i Łukasza Przybytka w klasie 49-er oraz do Agnieszki Skrzypulec z Irminą Mrózek Gliszczyńską w klasie 470.

Równolegle z walką o kwalifikacje od kilku miesięcy trwają przygotowania do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. – wspiera je Grupa Energa po tym jak została partnerem strategicznym polskiej Kadry Narodowej PZŻ, czyli Energa Sailing Team Poland. Współpraca przyniosła wymierne rezultaty: w 2015 roku Małgorzata Białecka zdobyła srebrny medal Mistrzostw Europy w klasie RS:X a Maja Dziarnowska uplasowała się tuż za podium. W tej samej konkurencji Mistrzem Europy został Paweł Tarnowski. Z kolei Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek, żeglujący w klasie 49-er, wrócili z mistrzostw Europy w Porto z brązowymi medalami. Rok 2016 to kolejne sukcesy – na mistrzostwach świata w klasie RS:X w Izraelu – Małgorzata Białecka i Piotr Myszka zdobyli dwa złote medale. Najcenniejszymi zdobyczami były jednak olimpijskie paszporty.

– Dobre wyniki w sporcie osiąga się tylko dzięki długoletniej pracy. Dlatego wsparcie Kadry Narodowej przez Grupę Energa jest długofalowe, a najlepsi polscy żeglarze mają w nas pewnego partnera podczas całego cyklu przygotowań do Rio 2016. Wierzymy, że tak zbudowana współpraca przyniesie efekt w postaci kwalifikacji olimpijskich dla całej drużyny Energa Sailing Team Poland – tak o zaangażowaniu spółki w tę dyscyplinę sportu mówi Katarzyna Kowalska, dyrektor biura marketingu i komunikacji Grupy Energa.
Najważniejszy test dla zawodników, trenerów i wszystkich zaangażowanych w proces przygotowań do igrzysk rozpocznie się 8 sierpnia. 10 dni później będziemy znać już wszystkich medalistów tegorocznych igrzysk olimpijskich.

Sponsoring tytularny to nie wszystko

Aktywne zaangażowanie we wsparcie zawodowych żeglarzy na najwyższym światowym poziomie to nie wszystko. Podczas tegorocznych targów Wiatr i Woda zainaugurowano kolejną już, czwartą edycję największego w Polsce programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing (honorowy patronat objął Minister Edukacji Narodowej, Minister Sportu i Turystyki oraz Rzecznik Praw Dziecka).

Grupa Energa, oprócz działań skierowanych do zawodowców, po raz czwarty organizuje w najważniejszych ośrodkach żeglarskich w Polsce zajęcia dla najmłodszych. Dzieci w wieku 7-11 lat uczy (126 godzin na każde dziecko przez 42 tygodnie) podstaw żeglowania i szkoli w klasach Optimist i windsurfingu. Swój udział w szkoleniu najmłodszych mają również kadrowicze Energa Sailing Team Poland – pełnią oni rolę patronów i uczestniczą w zajęciach z adeptami żeglarstwa.

Organizatorzy zapewniają, że w tym roku kompleksową edukacją żeglarską objętych zostanie około 1 tys. dzieci. Będzie to możliwe dzięki temu, że liczbę ośrodków zwiększono do 10. Wcześniej zajęcia odbywały się w: Warszawie, Gdyni, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Olsztynie, Wrocławiu i Sopocie, a teraz także w: Kaliszu i Gdańsku. Oprócz tego 10 tys. uczniów szkół podstawowych w całej Polsce weźmie udział w otwartych lekcjach żeglarskich z Energa Sailing.

Czytaj również: Edukacja żeglarska najmłodszych

Ale to nie jedyna nowość. – W ramach programu społecznej odpowiedzialności biznesu Energa Sport, szczególny nacisk kładziemy na rozwój aktywności sportowej dzieci i młodzieży w sportach wodnych. Dlatego w 2015 roku rozszerzyliśmy zakres projektu Energa Sailing również o windsurfing – mówi Maciej Ruwiński, koordynator programu Grupy Energa.

Całość działań programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing uzupełniają: letnie półkolonie żeglarskie (dla najlepszych i najbardziej zaangażowanych uczestników), lekcje żeglarskie w szkołach podstawowych, cykl regat Energa Sailing Cup (regaty adresowane do nastoletnich, doświadczonych żeglarzy) i program stypendialny. Każdego roku najlepsi zawodnicy Energa Sailing Cup otrzymują stypendia na zakup sprzętu i zasilają szeregi stypendystów Energa Sailing Team Junior.

Energa Sailing to projekt realizowany od 2013 roku przez Grupę Energa i Polski Związek Żeglarski. Jest częścią Energa Sport – projektu Grupy Energa, adresowanego do dzieci i młodzieży szkolnej, a związanego z programem społecznej odpowiedzialności biznesu Energa dla Ciebie. Jego celem jest popularyzacja aktywności sportowej i odkrywanie sportowych talentów poprzez cykl szkoleń i zawodów sportowych w dyscyplinach: koszykówka (Energa Basket Cup), lekkoatletyka (Energa Athletic Cup), i żeglarstwo (Energa Sailing). Ten ostatni tworzą cztery elementy: sponsoring tytularny kadry narodowej PZŻ Energa Sailing Team Poland, program edukacji żeglarskiej dla najmłodszych, cykl regat w klasie Optimist Energa Sailing Cup i wsparcie prestiżowych regat Energa Sopot Match Race wraz z załogą Energa Yacht Racing.