O medale łącznie ubiegać będzie się 68 zawodniczek z 40 krajów. W kwalifikacjach każda z nich odda 72 strzały, w 12 seriach po sześć, na dystansie 70 metrów. Wyniki decydują o rozstawieniu w drabince turnieju głównego.

Reklama

Finał zmagań indywidualnych kobiet zaplanowany jest na 11 sierpnia, a mężczyzn, którzy w kwalifikacjach rywalizować będą o godz. 14, rozegrany zostanie 12 sierpnia.

Medale w turniejach drużynowych, w których Polacy nie startują rozegrane zostaną 6 sierpnia oraz 7 sierpnia.

Dotychczas w olimpijskich startach biało-czerwoni zdobyli dwa medale, oba wywalczyły kobiety. Srebrny przypadł Irenie Szydłowskiej w Monachium w 1972 roku, kiedy dyscyplina pojawiła się w programie igrzysk po 52 latach nieobecności, natomiast brązowy był dziełem Katarzyny Klaty, Iwony Dzięcioł (po mężu Marcinkiewicz) i Joanny Nowickiej w turnieju drużynowym w Atlancie w 1996 roku.

Cztery turnieje kobiet i mężczyzn indywidualne i drużynowe odbędą się na obiekcie Sambodromo mogącym pomieścić 30 tys. widzów. Tam też organizatorzy igrzysk zlokalizowali metę biegu maratońskiego.

Przed czterema laty w Londynie mistrzami olimpijskimi zostali zawodnicy Korei Południowej Bi-Bae Ki oraz jej kolega Jin Hyek Oh. W rywalizacji drużynowej triumfowały Koreanki oraz Włosi. Rafał Dobrowolski (Stella Kielce) odpadł w 1/8 finału zajmując dziewiąte miejsce. Natalia Leśniak (Łucznik Żywiec) zakończyła start w eliminacjach, plasując się na 38. miejscu.

W piątek wieczorem czasu lokalnego odbędzie się w Rio ceremonia oficjalnego otwarcia igrzysk. Oprócz łuczniczek i łuczników, zmagania rozpoczęli już też piłkarze i piłkarki.