W tym roku na liście startowej znajdziemy między innymi Adama Bieleckiego - światowej sławy himalaistę, polskiego rapera Eldo, a także zwycięzców licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ten największy w Polsce i jeden z największych na świecie wyścigów rowerowych w formacie bikepacking race rozpocznie się 4 lipca a zakończy tydzień później i 1200 km dalej - 12 lipca.

Reklama

Dystans wzdłuż Wisły, malownicze krajobrazy, rozlewiska, starorzecza, wały i skarpy oraz mijane po drodze historyczne miasta i osady sprawiły, że Wisła 1200 szybko zyskała miano kultowego ultramaratonu rowerowego. Zawodnicy mają pokonać wyznaczoną trasę w jak najkrótszym czasie bez wsparcia z zewnątrz. W czasie wyścigu nie mogą korzystać z żadnej wcześniej zaaranżowanej pomocy ani dedykowanej pomocy osób trzecich w trakcie imprezy – można korzystać wyłącznie z usług dostępnych dla wszystkich. Sami podczas trasy muszą zorganizować sobie nocleg, wyżywienie czy wsparcie techniczne. Ten największy w Polsce i jeden z największych na świecie wyścigów w formacie bikepacking race cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Dzięki nadajnikom GPS, które posiada każdy zawodnik wyścig można śledzić na żywo w internecie. Zeszłoroczną edycję Wisły 1200 na www.wisla1200.pl/gps obserwowało 72 000 użytkowników.

W tym roku na liście startowej pojawił się m.in. Adam Bielecki, polski himalaista, alpinista i podróżnik. Od ponad 20 lat wspinający się na najwyższe szczyty świata, przewodził kilkudziesięciu wyprawom na 5 kontynentach. Wielokrotnie doceniany i nagradzany za swoje górskie osiągnięcia m.in. nagrodą Kolosów, czy srebrną odznaką za zasługi dla sportu. Bohater głośnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat w 2018 r. Autor książki „Spod zamarzniętych powiek” a także polski raper i dziennikarz muzyczny Eldo. Prawdziwe gwiazdy maratonu to ponad 400 kobiet i mężczyzn, dla których poznawanie własnego kraju z pespektywy rowerowego siodełka z nutą rywalizacji okazuje się sposobem na życie. Między nimi z numerem 1. i numerem 400 specjalni uczestnicy, którzy swoje numery startowe wylicytowali na aukcjach charytatywnych WOŚP za ponad 5 000 zł.

Reklama

Ze względu na stan epidemii organizatorzy zmienili formułę imprezy w taki sposób, że każdy uczestnik wyrusza w trasę indywidualnie z zachowaniem zasad dystansu społecznego i reżimów sanitarnych. Meta zlokalizowana jest na Starym Mieście w Gdańsku, na Wyspie Ołowianka, dokąd po przejechaniu prawie 1200 kilometrów będą docierać zawodnicy w dniach 6-12 lipca 2020. Najszybsi spodziewani są na mecie już po ok. 60 godzinach. Żeby zmieścić się w limicie czasu, który wynosi 200 godzin, wystarczy każdego dnia wyścigu przejechać średnio 131 kilometrów.