„Dla mnie, moich synów i całej naszej rodziny, ten moment jest bardzo wzruszający. Andrzej nie żyje co prawda 15 lat, ale pamięć o nim trwa, czego najlepszym dowodem jest ta właśnie uroczystość. Dla mnie jest to również sentymentalny powrót, bo przez sześć lat mieszkaliśmy nieopodal, w pierwszym bloku wybudowanym na Chełmie przy ulicy Chałubińskiego, kiedy pętli tramwajowej oczywiście jeszcze nie było. Bardzo mile wspominamy spędzony tutaj czas” – powiedziała żona Andrzeja, Lucyna.
Tramwaje, zwłaszcza w młodym wieku, odegrały w życiu znakomitego tenisisty stołowego sporą rolę.
„Andrzej chodził do III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku Wrzeszczu, ale mieszkał w akademiku w Oliwie i niemalże codziennie dojeżdżał do szkoły tym właśnie środkiem transportu” – dodała.
Najlepszy polski sportowiec 1984 roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" (rok później był drugi za kolarzem Lechem Piaseckim, a w latach 1987 i 1990 plasował się na trzeciej pozycji) jest w sumie patronem 16 różnego rodzaju obiektów.
„Jego imieniem nazwane zostało Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego w Gdańsku. W tym mieście mój mąż ma także swoją ulicę, natomiast na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, której jest absolwentem, znajduje się Aleja, a w Starogardzie Gdańskim - rondo Andrzeja Grubby. Poza tym jest patronem skweru w Sopocie, obok którego mieszkamy. W innych miejscowościach także są szkoły i sale sportowe jego imienia. Ma również swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie. A teraz doszedł tramwaj” – wyliczyła pani Lucyna.
Grubba urodził się 14 maja 1958 roku w Brzeźnie Wielkim koło Starogardu Gdańskiego. W 1985 roku zdobył z AZS AWF Gdańsk Puchar Europy, a ten sukces, jako grający trener, powtórzył siedem lat później w barwach niemieckiego TTC Zugbruecke Grenzau.
Zdobywca Pucharu Świata
Z 1985 roku wygrał prestiżowy turniej Europa Top 12, a w 1988 roku sięgnął w chińskim Wuhan po Puchar Świata. Został mistrzem Europy w 1982 roku w grze mieszanej z Holenderką Bettine Vresekoop i brązowym medalistą mistrzostw świata 1989 w grze pojedynczej. W sumie na podium tych czempionatów stawał 15 razy.
To także 26-krotny mistrz Polski, trzykrotny akademicki mistrz świata, uczestnik trzech igrzysk olimpijskich - Seul 1988, Barcelona 1992 i Atlanta 1996. Był laureatem Międzynarodowej Nagrody Fair Play UNESCO.
Zmarł 21 lipca 2005 roku w Sopocie. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Gruba jest 58. osobą, która została w Gdańsku patronem tramwaju, ale dopiero drugim sportowcem. Pierwszym był piłkarz i trener Lechii Gdańsk oraz żołnierz II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa Roman Rogocz.
Ponadto na tej liście znajdują się m. in. astronom Jan Heweliusz, filozof Arthur Schopenhauer, fizyk Daniel Gabriel Fahrenheit, malarz Daniel Chodowiecki, biskup, poeta i sekretarz królewski Jan Dantyszek, aktor Zbigniew Cybulski, pisarz Brunon Zwarra, działaczki opozycji Alina Pieńkowska i Anna Walentynowicz, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, posłanka i senatorka Olga Krzyżanowska, poseł Arkadiusz Rybicki, ksiądz Bronisław Komorowski oraz muzyk Krzysztof Klenczon.