Ze sportu do polityki. Adamek idzie śladami Laty, Hołowczyca i innych. ZDJĘCIA
1 Były prezes PZPN i wybitny piłkarz reprezentacji Polski w latach 2001-2005 zasiadał w Senacie z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej z okręgu rzeszowskiego. W Senacie zasiadał w Komisji Emigracji i Polaków za Granicą oraz w Komisji Nauki, Edukacji i Sportu[2]. W 2005 był członkiem komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich. W 2004 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego, a w 2005 i 2007 w wyborach parlamentarnych.
PAP Archiwalny / Jacek Turczyk
2 Był piłkarz cieszy się zaufaniem wyborców od 2005. Wtedy po raz pierwszy zasiadł w poselskich ławach. Kosecki poza działalnością polityczną dalej funkcjonuje w polskiej piłce. Jest wiceprezesem PZPN i właścicielem szkółki piłkarskiej.
PAP Archiwalny / Leszek Szymaski
3 Dwukrotny mistrz świata i ośmiokrotny medalista mistrzostw Europy w judo, był członkiem aż czterech partii. W latach 90. wstąpił do Unii Demokratycznej, a następnie do Unii Wolności, z której odszedł w 2002. Z ramienia tych ugrupowań był radnym Wrocławia w latach 1994–1998. W 2002 wstąpił do Samoobrony RP. W wyborach samorządowych w tym samym roku zdobył z jej listy mandat radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego II kadencji oraz bezskutecznie kandydował na urząd prezydenta Wrocławia (otrzymał 4,72% głosów). W eurowyborach w 2004 bez powodzenia ubiegał się o mandat deputowanego. We wrześniu 2004 odszedł z Samoobrony RP. W 2006 przeszedł do Polskiego Stronnictwa Ludowego i bezskutecznie kandydował z jego poparciem na funkcję prezydenta miasta Wrocławia w wyborach w tym samym roku. W wyborach do Sejmu w 2007 także bez rezultatu startował z listy tej partii. W wyborach samorządowych w 2010 ponownie bez powodzenia kandydował z ramienia PSL do sejmiku województwa. W wyborach parlamentarnych w 2011 po raz kolejny bezskutecznie kandydował z listy PSL do Sejmu.
PAP Archiwalny / Przemek Wierzchowski
4 Pierwszy w III RP minister skazany za korupcję. W sportowym dorobku były chodziarz ma trzy tytuły mistrza Polski, zwycięstwo w Pucharze Europy i dwa medale Pucharu Świata. Po zakończeniu kariery sportowej wszedł w świat polityki. 31 października 2005 Tomasz Lipiec został powołany na stanowisko ministra sportu w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Kierowany przez niego resort wydał wojnę PZPN. Lipiec jednak ją przegrał. Wprowadził do związku kuratora, ale szybko musiał go odwołać.
PAP Archiwalny / Leszek Szymaski
5 Wicemistrz olimpijski z Moskwy i mistrz Europy z w sztafecie 4 x 100 metrów oraz rekordzista Europy w biegu na 100 m w latach 2002–2006 sprawował mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego z listy SLD-UP. W 2006 z listy LiD bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. Bezskutecznie kandydował z listy SLD-UP do Sejmu w 2001 i do Parlamentu Europejskiego w 2004.
PAP Archiwalny / Tomasz Gzell
6 Były trener reprezentacji Polski w piłce nożnej należał do PZPR. Karierę polityczną w III RP zaczynał od jako doradcą szefa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu Jacka Dębskiego. W latach 2001-2003 należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zasiadał w zespole konsultacyjnym ds. sportu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdy stanowisko premiera zajmował Leszek Miller. W 2005 z listy Samoobrony RP został posłem. W przedterminowych wyborach w 2007 nie został ponownie wybrany. W lutym 2008 został wykluczony z Samoobrony RP.
PAP Archiwalny / Grzegorz Michałowski
7 Wielokrotną mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu i boksie należy do Platformy Obywatelskiej, z ramienia której w wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskała mandat poselski. W wyborach parlamentarnych w 2011 także uzyskała mandat poselski.
PAP Archiwalny / Piotr Pdziszewski
8 Bohater z Wembley obecnie swoją karierę polityczną związał z Prawem i Sprawiedliwością. W 2011 z listy tej partii wystartował w wyborach parlamentarnych i uzyskał mandat poselski. Wcześniej był m.in. doradcą ministra sportu Jacka Dębskiego.
PAP Archiwalny / Leszek Szymaski
9 Były piłkarz bardziej niż jako poseł, znany jest z bycia agentem grającego w Borussii Dortmund, Roberta Lewandowskiego. Do parlamentu dostał się w 2011 z listy Platformy Obywatelskiej.
PAP Archiwalny / Leszek Szymaski
10 Była snowboardzistka w 2010 z listy Platformy Obywatelskiej uzyskała mandat radnej sejmiku małopolskiego. Rok później z ramienia tej samej partii została wybrana do Sejmu VII kadencji. Obecnie walczy o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie.
PAP Archiwalny / Bartłomiej Zborowski
11 Rajdowy mistrz Polski i Europy w 2007 objął mandat posła do Parlamentu Europejskiego. W 2009 nie ubiegał się o reelekcję.
PAP Archiwalny / Piotr Pdziszewski
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję