Bogdan Wenta uratował honor sportowców w eurowyborach. ZDJĘCIA
1 Wenta swoją karierę w polityce rozpoczął po tym jak 8 stycznia 2014 roku przestał być trenerem szczypiornistów Vive Targów Kielce. Wcześniej z tą drużyną m.in. świętował świętował zdobycie Pucharu Polski, mistrzostwa kraju oraz zajęcie trzeciego miejsca w elitarnych rozgrywkach Ligi Mistrzów.
Newspix / LUKASZ GROCHALACYFRASPORT
2 Największe sukces w roli szkoleniowca notował jednak z reprezentacją Polski. Biało-czerwoni pod jego wodzą sięgnęli po srebrny i brązowy medal mistrzostw świata w Niemczech 2007 i Chorwacji 2009 roku. Pracę z kadrą zakończył po przegra eliminacjach do Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. 19 kwietnia 2012 na konferencji prasowej ogłosił koniec pracy z reprezentacją Polski. Wenta to jeden z nielicznych trenerów, który nawet mimo porażek swojego zespołu cieszył się zaufaniem, sympatią i szacunkiem wśród kibiców.
Newspix / LUKASZ GROCHALA
3 Wenta był jednym z najlepszych szczypiornistów w historii polskiej piłki ręcznej. W drużynie Wybrzeża Gdańsk debiutował gdy miał 17 lat. Na boisku wyróżniał się nie tylko wielkimi umiejętnościami, ale również niełatwym charakterem. W roku 1989 roku, podczas meczu Wybrzeża, Wenta zbulwersowany skandalicznym jego zdaniem sędziowaniem oblał arbitrów wodą mineralną. Zawodnik został zawieszony, nie mógł wystąpić w meczach decydujących o mistrzostwie Polski. Barw Wybrzeża Wenta bronił przez 11 lat. W tym czasie pięciokrotnie z rzędu zdobywał mistrzostwo Polski (w sezonach 1984-1988), dwukrotnie grał w finale Pucharu Europy.
Newspix / TOMASZ MARKOWSKI AGENCJA PS
4 W 1989 za 90 000 dolarów odstępnego trafił do hiszpańskiego klubu Bidasoa Irún, gdzie w drugim i trzecim sezonie został uznany najlepszym obcokrajowcem ligi. Dobre występy zaowocowały transferem do Barcelony, z którą zdobył dwa Puchary Zdobywców Pucharów (1993, 1995), 2 Puchary Króla (1993 i 1994), a raz Superpuchar kraju (1994). W 1995 zdecydował się skorzystać z lukratywnej oferty klubu z niemieckiego miasta Lübbecke – TuS Nettelstedt-Lübbecke, w którym grał 3 lata. W latach 1998-2000 Wenta grał w SG Flensburg-Handewitt.
Newspix / RAFAL OLEKSIEWICZ
5 W reprezentacji Polski zadebiutował w 1981. Dwukrotnie brał udział w mistrzostwach świata. Nie udało mu się zagrać w na olimpiadzie, bo Polska zbojkotowała Igrzyska w Los Angeles w 1984, a na kolejne w Seulu nie zakwalifikowała się. Łącznie w reprezentacji Polski rozegrał 185 oficjalnych spotkań (198 nieoficjalnych), w których rzucił 763 gole. Ostatni raz w biało-czerwonych barwach zagrał w marcu 1994 roku. W 1997 r. przyjął niemieckie obywatelstwo. Łącznie w reprezentacji naszych zachodnich sąsiadów rozegrał 46 meczów (50 nieoficjalnych). "Pochodzę z Pomorza, a tam chyba każdy ma jakieś związki z Niemcami. Oczywiście, że miałem rozterki. Tym bardziej że ja nie przyjąłem podwójnego obywatelstwa, tylko zmieniłem polskie na niemieckie. Tak mi to wytłumaczono w ambasadzie. Teraz nie mam polskiego paszportu. To była trudna decyzja, ale musiałem ją podjąć. Urodziło mi się dziecko, chciałem pozostać w Niemczech. Zmieniając reprezentację, nikogo nie zdradzałem. Nie zapominam, gdzie się urodziłem, gdzie mieszka moja rodzina i gdzie nauczyłem się grać w piłkę ręczną. Zawsze czułem się Polakiem" - powiedział w 2007 roku Wenta.
Newspix / Aleksander Majdanski
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję